Category  Estimate
Time Showroom
12345...14» ListGallery Lots per page
GUB Glashütte herrearmbåndsur.
GUB Glashutte herrearmbåndsur med urkasse i stål, sort/hvid urskive, mekanisk urværk med manuelt optræk, monteret med nyt glas og urrem. Bagkasse stemplet 14104. Uret går, Lauritz.com garanterer dog ikke for funktionaliteten. Mål for urkasse Ø. 33mm uden krone. Brugsspor.
Lot no: 5566797
EUR 376 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
12:40:00
EUR 148
Armbandsur Omega two tone 1940-tal
OMEGA TWO TONE, armbandsur, stål, 1940-tal, manuell, silverfärgad urtavla med sekundvisare, diameter ca 37 mm, senare svart armband av läder
Lot no: 5592242
EUR 1,711 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/02/2020
14:36:00
Zico Armbandsur 14K
ZICO, armbandsur, 14K, vitguld, manuellt urverk, plexiglas, diamantkrans ca 0.18 ct, halvstel integrerad länk med viklås original, diam ca 17 mm, vikt ca 19.8 g
Lot no: 5592243
EUR 333 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
14:38:00
Omega Seamaster Cosmic ref. 136071-sp. Vintage Herrearmbåndsur
Omega Seamaster Cosmic ref. 136071-sp. Vintage Herrearmbåndsur Urkase af stål, sort skive med stregindeks, dato, sekundviser. Mekanisk urværk med automatisk optræk. Monteret med omega lænke af stål. Bagside stemplet 136017 SP-TOOL 107. Ø 35 mm. Krone mangler. Uret går på vurderingstidpunktet , ...
Lot no: 5591771
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
14:55:00
EUR 174
Parti klockor 7 delar 1800-1900-tal
PARTI KLOCKOR, 7 delar, 1800-1900-tal, blandade delar armbandsur/ fickur/ klockkedja, material silver/ doublé/ guld/ stål
Lot no: 5592250
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
15:04:00
Tissot
Damenarmbanduhr aus der Manufaktur Tissot. Quartzwerk, Saphirglas, Edelstahl, vergoldet. Maße ca.: 19,5 x 22 mm. Die Uhr wurde nicht auf ihre Funktionen Geprüft, die Batterie muss gewechselt werden.
Lot no: 5504751
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
15:30:00
Certina "Kockums" Armbandsur 1970-tal 18K
CERTINA, "Kockums", armbandsur, 1970-tal, 18K, rödguld, automatiskt urverk, plexiglas, datum, krona märkt C, senare länk Speidel doublé, ref nr. 5810/164, serie nr. 179647, kaliber 25-651, diam ca 34 mm, box med inredning original medföljer. . Uret var en gåva från Kockums skeppsvarv i Malmö
Lot no: 5592263
EUR 380 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
15:32:00
Fossil. Smartwatch. Model Q Founder 2.0, FTW2119
Fossil. Smartwatch. Model Q Founder 2.0, FTW2119 Smartwatch fra Fossil i rustfrit stål med brun læderrem. Unisex Urkasse Ø 46 mm Vandtæthed: IP67 Skærm: 1.4" touchskærm, 229ppi Batteritid: Op til 24 timer (afhængig af brug) Kompatibel med Android enheder 4.3+ og iOS 8.2+/iPhone ...
Lot no: 5503404

EUR 174 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:47:34
Kronaby, Carat A1000-1400, Herreur
Kronaby Sweden. herrearmbåndsur (smartwatch), Model Carat A1000-1400,. Urkasse af Rustfrit stål (Kobber, Rødguld), krone med logo, Sølv/hvid urskive, Safirbelagt mineralglas, 38mm, monteret med meshlænke . Original Kasse medfølger.
Lot no: 5405786

EUR 215 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:51:50
Sjöö Sandström RSL Lady Armbandsur
SJÖÖ SANDSTRÖM, RSL Lady, armbandsur, modellserie 1 Lady, 1990-tal, quartzverk, safirglas, stål, datum, senare läderrem ej original, serie nr. 106, diam ca 26 mm, certifikat daterat -97 samt box med inredning original medföljer
Lot no: 5592346
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
19:02:00
Tissot 1960-tal Armbandsur 14K
TISSOT, 1960-tal, armbandsur, 14K, manuellt urverk, safirglas, krona märkt T, halvstel länk 14K ej original, diam ca 17 mm, vikt ca 17.2 g
Lot no: 5592354
19:10:00
Longines Quartz ur, 18 kt. guld
Longines Quartz ur af 18 kt. guld. Gylden urskive med streg- og punktinddeling, time-, minut- og sekundvisere samt datoangivelse. Ø: ca. 33 mm. Monteret med rem af brun læder. Minimale brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5520648
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
19:20:00
EUR 174
Longines vintage armbåndsur af 14 kt. guld
Longines vintage armbåndsur med lænke af 14 kt. guld med indstikslås monteret med sikkerhedskroge. Rund urkasse med lys bund, punktinddeling samt time- og minutvisere. Ø: 18 mm. Vægt: 9.9 gram. Aldersrelateret brugspræg. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5564524
EUR 805 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
19:22:00
Rolex Damenuhr, Modell Oyster Perpetual Datejust
Rolex Damenuhr, Modell Oyster Perpetual Datejust, Ref. Nr. 69173, Gehäuse aus 18 kt. Gelbgold und Stahl, originales silberfarbenes Rolex Zifferblatt mit güldenen Stundenindizes, Datumsangabe bei '3' Uhr, gerillte Aufzugskrone mit Logo, Saphirglas, Jubilee-Armband aus 18 kt. Gelbgold und Stahl mit...
Lot no: 5525135
EUR 2,685 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:29:00
EUR 2,282
Omega Armbandsur 1950-tal 14K
OMEGA, armbandsur, 1950-tal, 14K, rödguld, manuellt urverk, plexiglas, läderrem ej original, ref nr. 2939/320104, verk nr. 16310454, kaliber 244, diam ca 19 mm
Lot no: 5592373
19:29:00
Engelsk Bravingtons military WWII lommeur.
Engelsk Bravingtons military WWII lommeur. Stemplet på bagkasse GS/TP samt nummeret 036097Ø. 52 mm. Fremstår med brugsspor, samt løs bagkasse. Uret går, Lauritz.com garanterer dog ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5465877
EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:33:00
Tag Heuer. Modell 'Link', Damenuhr aus Stahl
Damenuhr von TAG Heuer, Modell 'Link', Ref. Nr. WAT1416 ,Serien-Nr. RAF5044, Quarz-Uhrwerk. Gehäuse und Armband aus Stahl, weißes 'gewelltes' Zifferblatt mit römischen Zahlen und Datumsangabe bei '6' Uhr, Saphirglas. Ø 29 mm. Tag Heuer Schachtel inkl. (Nach Ablauf des Rückgaberechts kann eine ...
Lot no: 5592646

EUR 1,544 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
19:37:00
EUR 228
Longines Les Grandes Classiques Armbandsur
LONGINES LES GRANDES CLASSIQUES, armbandsur, 1980-tal, quartzverk, doublé, safirglas, datum, integrerad länk original ref nr. 36615, ref nr. L5.632.2, serie nr. 26672014, diam ca 34 mm, box ej tillhörande original medföljer
Lot no: 5592383
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
19:39:00
Cartier 'Panthere Ruban'. Dameur i stål med blå perlemorsskive, 2000'erne
Damearmbåndsur fra Cartier, model Panthere Ruban, ref.nr.: 2420, i urkasse og med integreret lænke af stål med dobbelt foldelukke, perlemorsskive, "trykkrone" på bagkassen, safirglas, quartz urværk. Ø. 21,4 mm. Indvendig L. ca. 16 cm. Fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. ...
Lot no: 5577255
EUR 993 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:40:00
Perfecta 14K Fickur
PERFECTA, 14K, fickur, rödguld, 1920-tal, manuellt urverk, mineralglas, inre lock gulmetall, ref nr. 40/24, diam ca 50 mm, vikt ca 83.0 g. . Klockkedja gulddoublé medföljer
Lot no: 5592387
19:43:00
Orlo Watches Copenhagen. Armbåndsur af stål
Orlo Watches Copenhagen. Armbåndsur af stål monteret med læderrem, quartz urværk. B 36 mm. Ref. B36- 170123. Fremstår ubrugt. Opbevaringsæske medfølger.
Lot no: 5584744
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
19:45:00
Philippe Du Bois & Fils, model: S.S.100, Limited edition 165 / 999, Automatic chronograph
Gentlemen's wristwatch by Swiss manufactory Philippe Du Bois & Fils. Model: S.S.100. Automatic movement, gilded stainless steel case, convex mineral glass and glass back. Green/black dial with white Arabic numerals and gold colour hands. Minor second at 9 o'clock, minor minute at 12 ...
Lot no: 5476609
EUR 900 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
19:50:00
EUR 550
Movado 'Sports Edition'. Herreur i stål med brillantbesat lynette, 2000'erne
Herrearmbåndsur fra Movado, model SE (Sport Edition), ref.nr.: 84 G1 1892, i urkasse af stål, sølvfarvet skive med arabertal og punktindeks, datoangivelse ved 3" position, lynette prydet med talrige brillantslebne diamanter, safirglas, monteret med stållænke med dobbelt foldelukke, quartz urværk....
Lot no: 5559180
EUR 617 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:50:00
Ebel 'Wave'. Dameur i guld og stål med grå skive, ca. 1990'erne
Damearmbåndsur fra Ebel, model Wave, ref.nr.: 181908, i urkasse af 18 kt. guld og stål, grå skive med romertal, safirglas, monteret med original lænke af delvist forgyldt stål, quartz urværk. Ø. 27 mm. Indvendig L. ca. 16,5 cm. Fremstår med brugsspor, lettere patineret skive. Uret gik på ...
Lot no: 5556082
EUR 376 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:51:00
Christina London 'Diamonds'. Dameur i stål med 0.22 ct. brillanter, ca. 2016/17
Damearmbåndsur fra Christina London, model Diamonds, ref.nr.: S1104095-2, i urkasse af stål prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt 0.22 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VVS, sølvfarvet skive med romertal og stregindeks, safirglas, monteret med original rem med stålspænde, ...
Lot no: 5553208
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:55:00
Philippe Du Bois & Fils, No. 1176 silver
Gentlemen's wristwatch by manufactory Philippe Du Bois & Fils, museum edition no.: 38. no.: 1176. The case is made of 925 sterling silver (hallmarked). Chronograph, automatic movement, week day and month display in German, 30 minute dial at 12 o'clock, 24 hour display at 9 o'clock, 12 hour ...
Lot no: 5591568
EUR 1,200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
19:55:00
EUR 450
Hermés 'Cape Cod'. Dameur i stål med sølvfarvet skive, 2010'erne
Damearmbåndsur fra Hermés, model Cape Cod, ref.nr.: CC1.210, i urkasse af stål, sølvfarvet skive med arabertal, monteret med original læderrem og stålspænde, safirglas, quartz urværk. Ø. 23 mm. Fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet...
Lot no: 5540664
EUR 1,208 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:56:00
Vintage Stowa Herrenuhr, 14 kt. Gelbgold
Vintage Stowa, Herrenuhr in Gehäuse aus 14 kt. Gelbgold, güldenes Zifferblatt mit Logo, Stundenindizes und drei Zeigern; mechanisches Uhrwerk mit automatischem Aufzug sowie integriertes Armband aus 14 kt. Gelbgold. Ø 34 mm (ohne Krone). Gewicht der Uhr 83 g. Schwarze Schachtel inkl. Die Uhr ...
Lot no: 5480801
EUR 2,013 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:56:00
EUR 1,020
Tårnur beklædt med grønpatineret metal og kobber, ca. medio 1900-tallet
Firesidet tårnur beklædt med grønpatineret metal samt patineret kobber, hver side med stor kvadratisk urskive af akrylplast med streginddeling, monteret med elektriske værk. Let pyramideformet top. Uret har tidligere været monteret på taget af en bygning. Det indvendige af tårnet indholder ...
Lot no: 5565763
19:57:00
EUR 268
Invicta 'Speedway'. Herrechronograf i behandlet stål med grå skive, 2010'erne
Herrearmbåndsur fra Invicta, model Speedway, ref.nr.: 4941, i urkasse af behandlet stål, grå skive med streg- og punktindeks, sub-dials prydet med krystaller, datoangivelse ved 12" position, stopursfunktion, separat sekundviser, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original lænke, ...
Lot no: 5552665
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:58:00
12345...14»