12345...15»   Lots per page   448 results ListGallery
Fickur 7 st
FICKUR, 7 st, silver, 1900-talets första hälft, vitemaljerade urtavlor, diameter 34-52 mm

Lot no: 5812564
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
11:12
Omega Seamaster herrarmbandsur
OMEGA, armbandsur, Seamaster, stål, ca 1977, quartz, plexiglas, datum, boettnr. 196.0079, cal 1342, länk i stål (ej original), diameter 35 mm, manual

Lot no: 5812626
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
13:28
Herrfickur i silver
FICKUR, 5 st, silver samt krom, 18/1900-tal, delvis emaljerade urtavlor, bl.a Zenith, diameter 46-52 mm

Lot no: 5812635
13:46
Damarmbandsur 18 k vitguld diamanter
DAMARMBANDSUR, 18 k vitguld, dekor av briljantslipade diamanter, totalt ca 1,04 ct, Alströms Guld Och Silversmedja, Stockholm 1951, längd 17 cm ,vikt 24 g

Lot no: 5812647
EUR 958 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
14:16
Bergeon trykprøvningsmaskine
Bergeon trykprøvningsmaskine til ure model nr. 5555-10 med virkningsområde fra 0 til 10 atm. Kommer i original emballage med minimale brugsspor.

Lot no: 5771678
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
14:54
EUR 805
Junghans vægur / regulator ca.1900
Junghans vægur / regulator i urkasse af mørkbejdset eg, pendul og optræksnøgle medfølger. Ca.1900. H.103 x 39 x 18 cm. Aldersrelateret stand.

Lot no: 5718888
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
16:00
Samling ass. armbåndsure (20)
Samling ass. armbåndsure, mange forskellige typer, mekanisk urværk med selvoptræk. Urene af metal, gummi og læder. Ubrugte (ingen æsker) dog kan mindre opbevaringsspor forekomme. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 5776607

EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
17:53
EUR 134
Citizen. Eco-Drive Sport. Chronograph. Herrearmbåndsur
Citizen. Eco-Drive Sport. Chronograph. Herrearmbåndsur af børstet stål, ref. BZ1020-14L, quartz værk, der får energi fra alle former for lys. Citizen, Eco-Drive, blå urskive med stregindeks, time-, minut- og sekundviser. Nedtællingstimer, bluetooth, alarm, evighedskalender. Dato ved position #4, ...

Lot no: 5763969

EUR 456 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
18:17
EUR 322
Christina Watches dameur med ametyster og diamanter samt armbånd (2)
Ur fra fra Christina Watches, udskiftelig topring med 54 ametyster. Lynette med 25 bevægelige diamanter og 17 bevægelige ametyster. Lys urskive med stregindeling og tre visere Ø3.3 cm. Monteret med lilla læderrem. Der medfølger et lilla armbånd med en forgyldt chams med ametyster. Uden brugsspor....

Lot no: 5805026
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
18:53
EUR 430
Citizen. Eco-Drive, Chronograph. Herrearmbåndsur
Citizen Eco-Drive. Chronograph herrearmbåndsur af stål, ref. AT8017-59E, quartz værk, der får energi fra alle former for lys. mørkebrun urskive med stregindeks, time-, minut- og sekundviser samt med stopursfunktion, verdenstid, separat sekundviser, dato ved position #3, monteret på integreret ...

Lot no: 5646911

EUR 617 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
19:15
EUR 430
Citizen. Eco-Drive Promaster. Herrearmbåndsur
Citizen. Eco-Drive Promaster. Chronograph herrearmbåndsur af stål, ref. JW0124-53E, quartz værk, der får energi fra alle former for lys med analogt- og digitalt display. Sort urskive med stregindeks, time-, minut- og sekundviser samt med stopursfunktion, monteret på integreret stållænke med ...

Lot no: 5621222

EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
19:16
EUR 322
Rado. Jubilé 'Mini White' Dameur af keramik
Rado. Dameur af keramik model Jubilé MINI WHITE ref. R21712702 med kvarts urværk. Udført i keramik og stål og med en keramisk lænke, der kan afkortes. Låsen er i titanium. Urskive 23mm x 19 mm. Hvid urskive med fire diamanter, safirglas. Vandtæt: 30 Meter. Nyt batteri er isat af autoriseret ...

Lot no: 5452387

EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
19:17
EUR 537
Vintage Lip SportVille Chronograph herreur, 1970'erne
Vintage Lip SportVille Chronograph, herrearmbåndsur. Ref. Nr: Valjoux 7734. Urkasse af stål mål 37.5 x 43.9 mm eksklusiv. krone, sort urskive med stregindeks, mekanisk urværk med manuel optræk. Netop gennemgået af autoriseret urmager. Fremstår med almindelig brugsspor. Uret virker ved ...

Lot no: 5621294
19:17
EUR 537
Longines 'Lindbergh Hour Angle'. Herrenuhr aus Stahl mit weißem Emaillezifferblatt, 2006
Herrenuhr von Longines, Modell 'Lindbergh Hour Angle', Ref. Nr. L2.678.4, Cal. L 699.2, Gehäuse aus Stahl, zweifarbiges Zifferblatt mit arabischen und römischen Zahlen, teilweise emailliert, verstellbare Lünette mit arabischen Zahlen, gerillte Aufzugskrone, zu öffnende Rückkapsel, darunter ...

Lot no: 5772238
EUR 1,879 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:18
EUR 1,074
Vægur
Vægur, i kasse med forgyldt relief forestillende interiør, ilagt hvidemaljeret skive med romertal. 1800-tallets anden halvdel. Kassemål 28 x 24 cm. Fremstår med brugsspor, afslag på skive.

Lot no: 5797678
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:19
Dibur herrarmbandsur
DiBUR, armbandsur, stål, automatiskt urverk, safirglas, datum, bezel med dekor av 50 briljanter totalt ca 2,25 ct samt invändigt med 12 rörliga småbriljanter, viklås, diameter 47 mm

Lot no: 5812815
EUR 1,437 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
19:38
Montblanc 'Sport'. Automatischer Herrenchronograph aus Stahl mit schwarzem Zifferblatt, 2000er Jahre
Herrenuhr von Montblanc, Modell 'Sport', Ref. Nr. 7034, Gehäuse aus Stahl, schwarzes Zifferblatt mit Punktindex, Datumsangabe bei '3' Uhr, separater Sekundenzeiger, Stoppuhr- und Chronograph-Funktion, verstellbare Lünette, Saphirglas, originales Gummiarmband mit doppelter Faltschließe aus Stahl, ...

Lot no: 5762746
EUR 1,611 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:03
EUR 1,208
Citizen. Eco-Drive, Promaster Sky. Herrearmbåndsur
Citizen. Eco-Drive, Promaster Sky pilotmodel. Chronograph herrearmbåndsur af titanium, ref. BY0011-50E, quartz værk, der får energi fra alle former for lys. sort urskive med stregindeks, time-, minut- og sekundviser samt med stopursfunktion, separat sekundviser, radiostyret tidsindstilling, dato ...

Lot no: 5621231

EUR 752 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
20:13
EUR 483
Porsche Design by Eterna. Herrearmbåndsur
Porsche Design By Eterna. Herrearmbåndsur ref. 6602.41 med urkasse af børstet, sort urskive med stregindeks, time-, minut- og sekundviser, dato ved position #3 samt monteret på integreret stållænke med foldespænde. Urkasse Ø 39 mm med safirglas. Fremstår med lette brugsspor. Uret virker ved ...

Lot no: 5648891
EUR 859 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
20:13
EUR 617
Alpina. Vintage herreur i 18 kt. guld med gylden skive, 1960'erne
Vintage herrearmbåndsur fra Alpina, cal. 2783, i urkasse af 18kt. guld, gylden skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, plexiglas, monteret med senere Hirsch-rem med forgyldt spænde, automatisk urværk. Ø. 33,8 mm. Fremstår med brugsspor, skive med fejl/mangler. Lauritz.com indestår ...

Lot no: 5775365
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:15
EUR 268
Rado.Sintra. Herrearmbåndsur
Rado, herrearmbåndsur, model Sintra, ref.nr. R13720122. High Tech Ceramic herrearmbånd ur, kvarts urværk, safirglas, dato med position *3, sølvfarvet urskive med stregindex, integreret originalt High Tech Ceramic lænke med foldelås. Nyt batteri isat af autoriseret urmager. Efter udløb af ...

Lot no: 5614855

20:15
EUR 591
Herrfickur i 18 k guld
FICKUR, 18 k guld, 1800-talets slut, innerlock metall, vitemaljerad urtavla, ankargång, diameter 47 mm

Lot no: 5812861
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
20:25
Fickur 14 k guld
FICKUR, 14 k guld, savonett, boett med emaljdekor och motiv av änglar resp. fåglar, omkring 1900, innerboett i metall, diameter ca 32 mm, vikt ca 23,8 g

Lot no: 5812871
20:35
Eterna reseväckarur
ETERNA, reseväckarur, märkt nr. 166972, skinnfodral, 11x11 cm

Lot no: 5812939
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
21:43
Certina 18K 1960-tal
CERTINA, 18K, 1960-tal, manuellt urverk, vitguld, fasettslipat safirglas, krona märkt C, halvstel flätad satinerad länk med viklås i original, band med små diamanter övergång boett/ länk, ref nr. 800906067, diam ca 15x15 mm, vikt ca 22.5 g

Lot no: 5812973
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24/10/2020
10:17
Lucien Rochat Royal Air Armbandsur 1990-tal
LUCIEN ROCHAT, Royal Air, armbandsur, 1990-tal, automatiskt urverk, guld/ stål, safirglas, dag, datum, kalender, månindikering, halvstel länk med fjärilsformat viklås, ref nr. 21120, boett nr. 21120042diam ca 36 mm, ficka med ifyllt certifikat daterat -91, extra länkled, läderrem med sölja original, ställverktyg för kalender, träbox med inredning samt ytterkartong medföljer

Lot no: 5812974
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24/10/2020
10:18
Bordspendyl
BORDSPENDYL, omkring år 1900, urverk märkt "JT, Japy Freres", bronserad och förgylld, målade porslinsplaketter, varav urtavla märkt "London", verksnr 486.6, mått ca 28x12x42 cm

Lot no: 5812975
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/10/2020
10:19
Longines Conquest Armbandsur 1960-tal
LONGINES, Conquest, armbandsur, 1960-tal, automatiskt urverk, guld/ stål, plexiglas, datum, krona med monogram, senare präglad läderrem ej original, ref nr. 9026/11/81, verk nr. 13327845, kaliber 291, diam ca 35 mm

Lot no: 5813032
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24/10/2020
12:01
Longines Armbandsur 18K 1960-tal
LONGINES, armbandsur, 18K, 1960-tal, manuellt urverk, rödguld, plexiglas, senare läderrem ej original, ref nr. 865-4030-6, verk nr. 54490241, kaliber 6942, diam ca 34 mm

Lot no: 5813044
12:13
Fickur Schweiz 1890-tal 18K
FICKUR, Schweiz, 1890-tal, 18K, rödguld, manuellt urverk, cylindergång, mineralglas, inre lock gulmetall, ornerat lock med medaljong, serie nr. 10797, senare monterad integrerad broschnål 20K, CG Hallberg, Stockholm, 1943, diam ca 37 mm, bruttovikt ca 49.5 g

Lot no: 5813051
12:20
12345...15»