12345...499»   Lots per page   14958 results ListGallery
Leonard Paris, Mantel, Gr. 46

Lot no: 5600624
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27/02/2021
20:47
Lars Lerin träsnitt
LARS LERIN (Sverige, Född 1954): ur serien "Mostrarnas Tid", träsnitt, signerad, samt numrerad 13/130, bildstorlek ca 38,5 x 36 cm.

Ingår i tema "Lars Lerin".

Lot no: 5946509
EUR 1,141 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 27/02/2021
20:47
Antoni Adamski. Komposition med model (cd)
Antoni Adamski (f. 1955). Komposition med model, akryl på lærred, sign. 100 x 100 cm. U.R. Se kunstnerprofil her

Lot no: 5946842
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27/02/2021
20:47
Sika Horsnæs. Fire spisestole (4)
Sika Horsnæs. Fire spisestole med stel af formbøjet bambus ryg af flettet rattan, sæde betrukket med lyst møbelstof. SH. 49 cm. Fremstår med brugsspor, lettere blød ryg, enkelte mærker. (4)

Lot no: 5946847
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27/02/2021
20:47
Et par diamantørestikker af 14 kt. hvidguld, ca. 0.36 ct.
Et par diamantørestikker af 14 kt. hvidguld prydet med prinsesseslebne diamanter, ialt ca. 0.36 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed SI. Samlet vægt 1,3 g. En bagmekanik mangler. Vejl. udsalgspris 11.995,- DKK. Denne vare er en del af en auktion over Hedegaard Ure & Smykker under konkurs. Se ...

Lot no: 5938261

EUR 510 DK, Herlev, Dynamovej 27/02/2021
20:47
EUR 349
Evald Nielsen. Serveringsdele af sølv i bestik no. 19: 'Glat' (4)
Evald Nielsen. Fire serveringsdele af hammerslået sølv i bestik no. 19: 'Glat', bestående af stor serveringsgaffel (24,5 cm), serveringsspade (19,5 cm), sauceske (17 cm) samt stegegaffel (22 cm). Samlet vægt ca. 404 g. Fremstår med brugsspor. (4)

Lot no: 5907646
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 27/02/2021
20:47
Lars Swane. Vinduesparti med planter på et klapbord (cd)
Lars Swane (1913-2002). Vinduesparti med planter på et klapbord. Olie på lærred. Sign. og dat. Lars Swane 1960. 75 x 60 cm (85 x 70 cm).

Lot no: 5940602
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/02/2021
20:48
EUR 376
Elzbieta Woitas, Acryl auf Papier, 'Abstrakte Komposition'
Elzbieta Woitas, Acryl auf Papier, 'Abstrakte Komposition', unten links monogrammiert, hinter Glas gerahmt, Maße ca.: H. 100/126, B. 70/96cm, Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren.

Lot no: 5874717
EUR 500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27/02/2021
20:48
EUR 160
Hannes D'Haese, Mischtechnik auf Leinwand, 'When You smile, the sun comes out'
Hannes D'Haese, Mischtechnik auf Leinwand, 'When You smile, the sun comes out', die Leinwand ist nicht auf Keilrahmen aufgezogen. Maße ca.: 80 x 110 cm.

Lot no: 5861387
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27/02/2021
20:48
Le Corbusier. Steel and leather lounge chair, Model LC2
Le Corbusier. Lounge chair, Model LC2, chromed tubular steel frame, cushions with camel-coloured leather. Designed by Le Corbusier, Pierre Jeanneret, and Charlotte Perriand in 1928. Produced by Cassina. H. 66 cm. W. 76 cm. Seat height 47 cm. Superficial marks and wear.

Lot no: 5935568
EUR 3,356 DK, Herlev, Dynamovej 27/02/2021
20:48
EUR 2,349
Satsbord
SATSBORD, 3 dlr, 1900-tal, rikligt skuren dekor, betsat trä, höjd mellan ca 63-69, största skivan 66x40 cm

Lot no: 5946510
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 27/02/2021
20:48
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe, bøgetræ
Erik Hansen. Sakselampe / væglampe af bøgetræ, model 332 / 334, H. ca. 40 cm, L. ca. 70 cm. Fremstillet hos Le Klint. Fremstår med lettere brugsspor, herunder trykmærker på skærm samt afskalninger på skærmholder.

Lot no: 5946908
20:48
EUR 228
Stouby. Sofa, Model Malta. L. 250 cm
Stouby. Sofa upholstered in wool, legs in brushed steel. Produced by Stouby Møbler, Model Malta. H. 78 cm. L. 250 cm. D. 88 cm. Display model. Slight signs of wear.

Lot no: 5915686
EUR 2,685 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27/02/2021
20:49
EUR 725
Royal Copenhagen. 14 Musselmalede dybe tallerkener af porcelæn, riflet. (14)
Royal Copenhagen. En samling Musselmalede suppetallerkener af porcelæn, bestående af: 3 suppetallerkener, riflet, nr. 1/167. 1. sort. Ø 23,5 cm. 1 suppetallerken, riflet, nr. 1/166. 2. sort. Ø 23,6 cm. 10 dybe tallerkener, riflet, nr. 1/168, heraf 5 stk. i 1. sort, 2 stk. 2. sort. og 3 stk. 3....

Lot no: 5943076
20:49
EUR 537
Zwei Armlehnsessel/Lounge Sessel mit Hocker (3)
Zwei Armlehnsessel/Lounge Sessel mit Hocker. Rahmenkonstruktion in massivem Holz, gepolstert, lose aufliegende Rückenkissen mit hellbraunem Lederbezug. Maße ca. H. 88 cm Sh. 45 cm B. 73 cm T. 80 cm. Hocker: 62 x 52 cm, H. 43 cm. Gebrauchsspuren, Leder patiniert. (3)

Lot no: 5930096
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27/02/2021
20:49
Lead glazing featuring depiction of St Nicholas
Lead glazing featuring depiction of St Nicholas, handmade in Tiffany technique, multicoloured glass, approx. dimensions: H 133cm, W 82.5 cm, Condition commensurate with age with wear. One glass defective.

Lot no: 5788581
EUR 800 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27/02/2021
20:49
Georg Jensen, én Fusions ring, 18 kt. guld, str. 57
Georg Jensen, én Fusions ring, udført i 18 kt. guld. Ringstr. 57. Vægt ca. 6 gram. Vejl. pris er 6.750,-.

Lot no: 5946920

EUR 591 DK, Odense, Kratholmvej 27/02/2021
20:49
EUR 114
Georg Jensen. Boliginventar (3)
Georg Jensen. Vase af blankt rustfrit stål. Str. Medium. H. 23,7 cm. Ø 16,4 cm. Design Ilse Crawford. Glow skål af blankt rustfrit stål H. 4,1 cm. Ø 17 cm. Design Maria Berntsen. Ambience lysestage af blankt rustfrit stål. H 27,7 cm. B. 11,2 cm. D. 11,2 cm. I originale æsker. (3)

Lot no: 5661362

EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/02/2021
20:49
32 vedhæng af sterlingsølv med div sten af farvet glas. (32)
32 vedhæng af sterlingsølv med div sten af farvet glas mm. Fra guldsmed i Kolding under konkurs. (32)

Lot no: 5921872
20:49
EUR 101
Par mannequindukker (2)
Par mannequindukker monteret på glasfødder, mand H.196 cm. Kvinde H.178 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 5947157
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 27/02/2021
20:49
Pottskåp
POTTSKÅP, gustaviansk stil, 1900-talets slut, svartmålad, höjd 80 cm, bredd 48 cm, djup 42 cm.

Lot no: 5946511
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 27/02/2021
20:49
Gerd Lange for De Sede. Detached three-seater sofa, Model DS-125, in leather
Gerd Lange for De Sede. Detached three-seater sofa, Model DS-125, upholstered in patinated 'Neck' leather. Curved padded armrests with zipper details. H. 72/40 cm. L. 170 cm. D. 80 cm. Signs of normal wear and patina.

Lot no: 5473326
EUR 2,416 DK, Vejle, Dandyvej 27/02/2021
20:49
Lego. Samling originale æsker med indhold, 1960'erne (15)
Lego. Samling originale æsker med indhold. Flere med original instruktion. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 5947169
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 27/02/2021
20:49
EUR 174
Zenith 'Elite'. Automatische Herrenuhr aus 18 kt. Gelbgold mit silberfarbenem Zifferblatt, 2000er Jahre
Herrenuhr von Zenith, Modell 'Elite', Ref. Nr. 30.0125.680, Cal. 680, Gehäuse aus 18 kt. Gelbgold, silberfarbenes Zifferblatt mit arabischen Zahlen und Strichindex, Datumsangabe bei '3' Uhr, separater Sekundenzeiger, Aufzugskrone mit Logo, Saphirglas, späteres Armband mit vergoldeter Schließe, ...

Lot no: 5909117
EUR 3,356 DK, Vejle, Dandyvej 27/02/2021
20:49
EUR 2,685
Bord
MØLLER & GRØNBORG & NATION + KSA, bord, "Bornholm", samtida, Nola, stomme i grönlackerad metall, ribbor i mahogny, höjd 71, 63x62 cm

Lot no: 5946512
EUR 380 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27/02/2021
20:50
BruunMunch, Play Armchair (4)
BruunMunch, Play armchair with a shell in oak veneer with seat upholstery in black leather, frame in powder-varnished steel. One chair is with a return swivel functionality. Display model with minimal usage-related traces of wear. (4)

Lot no: 5439843

EUR 2,416 DK, Odense, Kratholmvej 27/02/2021
20:50
Unika vask af flodsten
Unika vask af flodsten, med glatpoleret inderside samt hul til afløb i farven Grey Riverstone. Ca. mål. 43 x 40 x 14 cm. Fremstår i original emballage.

Lot no: 5860063

EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 27/02/2021
20:50
Tre Kaoz herrearmbåndsure. Udstillingsmodeller (3)
Tre Axcent herreure. Udstillingsmodeller. Urkasser af stål og plast, B. ca.35-45 mm, Ø: 35 mm. Monteret med gummi remme. Batteriskift påkrævet. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fra guldsmed i Kolding under konkurs (3).

Lot no: 5946848
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27/02/2021
20:50
House of amber. Armbånd af cognac rav, ca. 26 g
House of Amber. Armbånd af ovale, polerede stykker cognac rav med insekter på elastik. H. ca. 2,5 cm. Ø ca. 6 cm. Vægt ca. 26 g. Vejl. udsalgspris 8.150 DKK / 1.087 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion over ...

Lot no: 5748975

20:50
Helga Radener-Blaschke, oil on canvas, title: Still life with begonias
Helga Radener-Blaschke, oil on canvas, title: Still life with begonias. Approx. dimensions:130 x 65 cm. Unsigned. This painting was made in the early 1990s.

Lot no: 5832813
EUR 2,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27/02/2021
20:50
12345...499»