1234»   Lots per page   107 results List Gallery
Phillipe Starck. Eighteen chairs Model Neoz and a conference table made in cherrywood
Phillipe Starck. Eighteen chairs made in mahogany-stained wood, seats and backs upholstered in blonde Alcantara. Model Neoz. Produced at Driade, Italy. Unknown oval conference table made in solid cherrywood. H. 76 x 400 x 200 cm. Stains and usage-related traces of wear on the upholstery. Heavy ...

Lot no: 6229909
EUR 3,356 DK, Nivå, Stejlepladsvej 17/08/2022
13:05
EUR 2,013
P. Ipsen. A pair of Amfora vases design '33' (2)
P. Ipsen Copenhagen. A pair of Amfora vases design '33'. Decorated in colours with figure scenes. Height 26 cm. Features a deep patina, chipping on the base and at the top of the rim Depicted and described page 14 and 15 in catalogue P. Ipsens Enke 1872. (2)

Lot no: 6136950
EUR 1,611 DK, Nivå, Stejlepladsvej 17/08/2022
13:50
EUR 671
Robert Jacobsen, cd. Carborundum ætsning fra 'Petroleumshandleren og hans familie', EA.
Robert Jacobsen (1913-1993). Figurkomposition fra serien 'Petroleumshandleren og hans familie'. Caborundum ætsning. Sign. Rob. Jacobsen/EA. Mål: 44 x 59 cm, (63,5x75) Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens private samling. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens private ...

Lot no: 6212351
EUR 537 DK, Kolding, Platinvej 17/08/2022
14:00
EUR 403
Danmarks Oldtid: Flinteøkse med orange patina, L. 23 cm
Danmarks Oldtid: Flinteøkse med orange patina der indikerer længere ophold i okker/jern holdigt jord, L 23. B. 4/6 cm.

Lot no: 6169484
EUR 671 DK, Kolding, Platinvej 17/08/2022
14:55
EUR 537
Loftskrone med 10 lysarme
Ti-armet lysekrone med stel af patineret messing, skærme af opalglas. H. 74 Ø 70 cm.

Lot no: 6190439
EUR 671 DK, Nivå, Stejlepladsvej 17/08/2022
15:00
EUR 403
Per Borup. Aqua-Verschluss m. Brillanten, 14 kt Gelb-/Weißgold mit zwei Halsketten
Per Bprup. 'Aqua'. Wendbarer Schmuckverschluss aus 14 kt Gelb-/Weißgold mit Brillanten zus. ca. 0.08 ct. Farbe: Top Wesselton (F). Reinheit: VVS. Maße ca. 2,2 x 1,9 cm, B. ca. 1 cm. Gewicht ca. 10,4 g. Gestempelt Per B/ 585. Dessin Nr. 641L. Zwei Halsketten mit Süßwasserzuchtperlen und Quarz in ...

Lot no: 6127354
EUR 1,611 DK, Kolding, Platinvej 17/08/2022
15:01
EUR 1,208
Grøn Onyx og diamant vedhæng ca. 0.20 ct.
Vedhæng i 18 kt rhodineret guld, prydet med en grøn onyx på ca. 7.83 og små diamanter på samlet ca. 0.20 ct. Farve Top-Crystal/I. Klarhed VS2. Der medfølger en kæde i 14 kt. hvidguld l. 45.5 cm samt certifikat.

Lot no: 6129705
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17/08/2022
16:54
EUR 510
Tekno Falckstation
Tekno Falckstation af bemalet træ 29 x 48 cm., Fremstår med brugsspor og manglende dele

Lot no: 6245690
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 17/08/2022
18:00
BG design. Buet skænk / barmøbel af palisander og eg, model Temple Board, Limited Edition
BG design. Buet skænk / barmøbel af vintage palisander og eg, front med jalousilåger bag hvilke rumsektion og små hylder, på skråtstillede ben. H. 73 cm. B. 107 cm. D. 41 cm. Fremstillet hos BG Design, model 'Temple Board', Limited Edition. Fremstår med minimale brugsspor.

Lot no: 6222726
EUR 805 DK, Aalborg, Nibevej 17/08/2022
18:04
EUR 483
Danmarks Oldtid: Flinteøkse, orange patina, L. 26 cm
Danmarks Oldtid: Flinteøkse med orange patina der indikerer længere ophold i okker/jern holdigt jord, L. 26 cm, B. 7.5 cm. Enkelte små afslag.

Lot no: 6169473
18:21
EUR 537
Bente Merrild. Madonna. Olie på lærred. (cd)
Bente Merrild f. 1953. ' Madonna'. Olie på lærred. sign Bente Merrild 2002. 122 x 89 cm. (127 x 94 cm.) (cd)

Lot no: 6246383
EUR 1,074 DK, Aalborg, Nibevej 17/08/2022
18:50
EUR 805
Uffe Ellemanns fodboldtørklæde fra 1992
Uffe Ellemanns fodboldtørklæde fra 1992. Det tørklæde Uffe Ellemann bar da han kom med sit ikoniske udsagn: If you can't join them, beat them'. Tørklædet er forsynet med Uffes signatur. der medfølger et VHS bånd af en TV-optagelse, hvor tørklædet over drages af Uffe Ellemann.

Lot no: 6254087
EUR 430 DK, Aalborg, Nibevej 17/08/2022
19:00
EUR 349
Par brilliant ørestikker af 10 kt hvidguld, 1.00 ct (2)
Par brilliant ørestikker af 10 kt hvidguld prydet med diamanter der er brilliant slebet på i alt 1.00 ct, Farve:Wesseltonl (H), Klarhed: VS-SI Stemplet 10 K, syrestet. Vægt 2,9 gram. Ø 11 mm. Ubrugte. Ligger i æske (2)

Lot no: 6213052
EUR 1,154 DK, Aalborg, Nibevej 17/08/2022
19:06
EUR 913
Hans Olsen. Sofabord, Riopalisander
Hans Olsen sofabord af Riopalisander, rektangulær plade betrukket med sort skind. 1960'erne. Fremstillet hos CS-møbler, Glostrup. H. 51 L. 59 D. 52 cm. Fremstår med brugsspor. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel ...

Lot no: 5991387
19:12
EUR 537
Arne Hovmand-Olsen. Fire spisestole af teaktræ, anilin læder (4)
Arne Hovmand-Olsen. Fire spisestole af teaktræ, sæder betrukket med mokka anilin læder . H. ca. 45/82 cm. 1960'erne. Fremstår nybetrukket med mokkafarvet anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark.(4)

Lot no: 5900696
EUR 1,020 DK, Kolding, Platinvej 17/08/2022
19:17
EUR 805
Peter J. Lassen. To Montana moduler, model 4124, D. 38 cm. (2)
Peter J. Lassen. Montana moduler, model 4124, der er med fire skuffer. Skufferne er med massive skuffesider samt fuldt udtræk. Produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med vandbaseret lak farve 158 Oat samt skuffefronter i farven 162 Hokkaido. H. 46,8 cm. x B. 69,6 cm. x D. 38 cm. Ophængslister, ...

Lot no: 6243661
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 17/08/2022
20:05
EUR 134
Valentino skuldertaske fra sangeren Medina
Valentino skuldertaske - Zebra præget skind med gold hardware detaljer med sort læder og nitter. Inddelt i to rum. H 15 x 25 x 5 cm. Støvpose medfølger, lettere brugsspor. Denne vare har været en del af en tidligere temaauktion over sangeren Medinas private garderobe og indbo.

Lot no: 6222614
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17/08/2022
20:09
EUR 268
Harry Østergaard. A set of six chairs in rosewood, model 61 (6)
Harry Østergaard. A set of six chairs in rosewood with spoke back, seats upholstered in cognac-coloured vintage aniline leather. Produced by Randers Møbelfabrik. Model 61. Lit. Mobilia1961. H. 76 Sh. approx. 44,5 cm. Reupholstered in cognac-coloured vintage aniline leather by a Danish furniture ...

Lot no: 6098811
EUR 2,349 DK, Kolding, Platinvej 17/08/2022
20:23
EUR 1,879
Eva Maren Mouritzen. Komposition 'Kvinde', 100 x 130 cm
Eva Maren Mouritzen, f. 1961. Komposition: 'Kvinde', olie på lærred, signeret EMM, 100 x 130 cm, UR.

Lot no: 6230362
EUR 268 DK, Kolding, Platinvej 17/08/2022
20:44
EUR 201
Tyske nødpenge / notgeld i samlealbum (ca.720)
Tyske nødpenge / notgeld i stor samlealbum, primært forskellige. De fleste uden folder. (ca.720)

Lot no: 6234674
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18/08/2022
13:40
EUR 349
Dansk møbelproducent. Par lænestole, uld (2)
Dansk møbelproducent. Par lænestole betrukket med lyst uldstof, sæde betrukket med stribet uldstof. Runde tilspidsede ben af massivt palisander. 1960'erne. Sh. 38 cm. Fremstår med brugsspor, pletter på betræk, porøst skum i sæde. (2)

Lot no: 6239955
EUR 1,074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18/08/2022
14:37
EUR 805
Stor afrikansk anefigur behængt med en 130 cm lang kæde af kaoriskaller. Yaka stil (Den Demokratiske Republik Congo)
Stor afrikansk anefigur behængt med en 130 cm lang kæde af kaoriskaller. Yaka stil (Den Demokratiske Republik Congo). Højde 74 cm, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling Stor

Lot no: 6240567
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18/08/2022
14:40
EUR 564
Håndskåret japansk Okimono figur af ben
Håndskåret japansk Okimono figur af ben i form af mand med aber h.28 x 16 x 14 cm. 1900 tallets anden halvdel.

Lot no: 6188934
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18/08/2022
16:41
EUR 295
Sibast Møbler for Georg Tanier selction: Skrin
Sibast Møbler for Georg Tanier selction: Skrin af egetræ med sko af metal. Nøgle medfølger ikke. H 50 cm, B 54 cm, D 36 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6210849
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18/08/2022
17:01
EUR 134
Hans. J. Wegner. 'Peters stol' af ahorn
Hans J. Wegner. 'Peters stol' udført af ubehandlet ahorn. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6253766
EUR 161 DK, Nivå, Stejlepladsvej 18/08/2022
17:15
EUR 114
Sjældent udbudt Stensrud & Krøger blik båd
Sjældent udbudt Stensrud & Krøger blik/træ motorbåd. 1950'erne Fremstår med aldersvarende brugsspor. herunder manglende skrue L 44 cm.

Lot no: 6247278
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 18/08/2022
17:52
EUR 403
Hubley Harley Davidson trehjulet skraldemotorcykel. Støbejern. 1930'erne
Hubley Harley Davidson trehjulet skraldemotorcykel. Støbejern. 1930'erne. The Hubley Manufacturing Company blev opkøbt 1890erne af John Hubley in Lancaster, Pennsylvania. Den tidlige Hubley produktion er kendetegnet af talrige forskellige stykker legetøj af støbejern meget ofte motorkøretøjer.

Lot no: 6247279
EUR 483 DK, Aalborg, Nibevej 18/08/2022
17:56
EUR 215
H. J. Wegner. Airport chair. Dining chairs (8)
Hans J. Wegner. Eight airport chairs / dining chairs upholstered in black leather, metal legs. Designed in 1958. Produced by AP-Stolen, model AP38. Sh. 44 cm. From the 1960s. Features usage-related traces of wear including unoriginal screws under the bottom. (8)

Lot no: 6251786
EUR 1,342 DK, Aalborg, Nibevej 18/08/2022
18:49
EUR 1,074
Antoine Klinkhamer. 'Åkander', 70 x 110 cm
Antoine Klinkhamer (f. 1952). 'Åkander', Olie på lærred fra serien 'Nature', signeret Antonie Klinkhamer, 2019, 70 x 110 cm, UR. Læs mere her

Lot no: 6216700
EUR 805 DK, Kolding, Platinvej 18/08/2022
19:14
EUR 617
Camilla West. Komposition landskab (cd)
Camilla West (f. 1969). Komposition med landskab. Olie på lærred. Sign. og dat. "CW, 14/7-13". 40 x 40 cm. (cd)

Lot no: 6244808
19:47
EUR 430
My search agents