My search agents   Save list   Create search agent
123»   Lots per page   78 results List Gallery
P. Hertz. Senempire tekande af sølv, 1836.
Senempire tekande af sølv, korpus med borter bl.a. med akantusblade, lågknop i form af fabeldyr, dragetud, oval fod og hank af sort træ, komplet stemplet, mestermærke for Peter Hertz (1811-1885), borgerskab i København 1834, grundlægger af Hertz-dynastiet, København 1836. Guardeinstempel M for ...

Lot no: 6140375
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2022
12:03
EUR 403
Hans J. Wegner for Johannes Hansen. 'The Chair'/'Den roundde stol'
Hans J. Wegner 1914-2007 for Johannes Hansen. Model 'The Chair'/'Den roundde stol'. Stained wood lounge chair, seat upholstered in black leather. Designed in 1950. Produced by Johannes Hansen. H. 77.5 cm. Seat height 45 cm. Signs of wear, scratches, marks and wear on leather.

Lot no: 6066086
EUR 4,027 DK, Herlev, Dynamovej 18/01/2022
14:01
EUR 2,685
Robert Jacobsen, cd. Figur komposition. Radering nr. 28/40.
Robert Jacobsen (1912-1993). Figur komposition. Radering nr. 28/40. Signeret Robert Jacobsen. Bladmål: 65 x 49,5 cm. Uden ramme. Trykt på papir med vandværke fra Ivan Edeling Copenhagen. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens private atelier/ samling. Læs kunstnerprofil her

Lot no: 5962532
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2022
14:08
EUR 268
Agner Christoffersen. A set of eight dining chairs, rosewood (8)
Agner Christoffersen. Eight dining chairs with frames and spoke-backs made in rosewood, seats upholstered in striped furniture fabric. From the 1940s. Produced by N.C Christoffersen. Sh. 46 cm. Features faint usage-related traces of wear, occasional minor stains on the fabric. (8)

Lot no: 6143395
EUR 2,416 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18/01/2022
14:39
EUR 1,611
Brouer Møbelfabrik. Low dresser, rosewood
Brouer Møbelfabrik. Low dresser made in veneered rosewood, later mounted on solid round tapered legs, front with a pair of collapsing sliding doors enclosing pull-out trays. From the 1960s. H. 79 L. 200 W. 50 cm. Features usage-related traces of wear.

Lot no: 6143396
EUR 1,342 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18/01/2022
17:59
EUR 940
Bjørn Wiinblad. Kande i form af kvindeansigt med låg (2)
Bjørn Wiinblad. Kande i form af kvindeansigt med låg, sign. BW, K9, Danmark 79. H. 33 cm. (2)

Lot no: 6146374
EUR 322 DK, Aalborg, Nibevej 18/01/2022
19:00
EUR 201
Brilliant rosetring af 14 kt hvidguld, 0.52 ct
Brilliant rosetring af 14 kt hvidguld prydet med diamanter, der er brillant slebet på i alt 0.52 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS2-SI2, ringstørrelse 54,5 /17,80 mm. Vægt 3,3 gram. Stemplet 585 samt EAA. Ny og ubrugt. Ligger i æske med lys.

Lot no: 6081143
EUR 779 DK, Aalborg, Nibevej 18/01/2022
19:10
EUR 591
Alliancering af 14 kt hvidguld, 1.00 ct
Alliancering af 14 kt hvidguld prydet med diamanter, der er brillant slebet på i alt 1.00 ct. Farve: Top Wesselton / Wesselton (G-H). Klarhed: SI-SI2. Ringstørrelse 52 / 16,25 mm. Stemplet 585 samt mester. Vægt 1,7 gram. Ny og ubrugt. Ligger i æske med lys.

Lot no: 6054109

EUR 1,154 DK, Aalborg, Nibevej 18/01/2022
19:32
EUR 913
3 fl. 1954 Barolet Chambolle-Musigny. (3)
3 fl. 1954 Arthur Barolet et Fils 'Collection du Docteur Barolet' Chambolle-Musigny. Savigny-Les-Beaune Cote D'or. Pinot Noir. Stand A/B. (3)

Lot no: 6146773
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 18/01/2022
19:45
EUR 295
Dänemark. 10 Kronen Geldschein Serie 1904 A0861632
Dänemark. 10 Kronen Geldschein Serie 1904 A0861632, Falte

Lot no: 6146796
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18/01/2022
19:48
EUR 349
Skærbæk Sparekasse. Stort udskåret træ, egetræ
Stort udskåret vægrelief af egetræ i form af egetræ. H. 190, B. 300 cm. Fremstår med aldersrelateret patina. Proveniens: Nu nedlagte Skærbæk Sparekasse.

Lot no: 6141290
EUR 1,074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18/01/2022
21:03
EUR 671
Afghansk tæppe 270 x 435 cm.
Afghansk tæppe. Uld på uld. Fremstår med brugsspor. 270 x 435 cm.

Lot no: 6100871
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 19/01/2022
09:18
EUR 725
1 stk. Jéroboam (5 liter) 1989 Chateau de Seguin,
1 stk. Jéroboam (5 liter) 1989 Chateau de Seguin, Bordeaux Superieur. Stand A. Har været opbevaret i tempereret vinkælder.

Lot no: 6146923
EUR 376 DK, Aalborg, Nibevej 19/01/2022
19:22
Alliancering af 14 kt guld, 1.00 ct
Alliancering af 14 kt guld prydet med diamanter, der er brillant slebet på i alt 1.00 ct. Farve: Top Wesselton / Wesselton (G-H). Klarhed: SI-SI2. Ringstørrelse 52,5 / 16,75 mm. Stemplet 585 samt mester. Vægt 1,7 gram. Fremstår ny og ubrugt. Ligger i æske med lys.

Lot no: 6054101

EUR 1,154 DK, Aalborg, Nibevej 19/01/2022
19:26
EUR 913
Dansk møbelproducent. Par øreklapstole / lænestole med skamler, savak-uld (2)
Dansk møbelproducent. Par øreklapstole / lænestole med tilhørende skamler betrukket med stribet savak uld, stel af mørkbejdset træ. 1950/60'erne. SH. 46 cm. Fremstår med brugsspor, stedvist pletter på stof. (2)

Lot no: 6147531
EUR 805 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 19/01/2022
19:56
EUR 537
Italiensk Fajance af San Marco med hestemotiv (3)
Italiensk Fajance af San Marco med hestemotiv Et kvadratisk fad 32 x 32 cm, samt en oval skål med låg ca 16 x 11 cm og en "Cavallo" oval lampe 20,5 cm uden fatning og 31,5 cm med fatning. (3)

Lot no: 6145313
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 19/01/2022
20:29
EUR 134
Axel Salto for Royal Copenhagen. Vase in stoneware no. 21474. Top quality
Axel Salto (1889-1961) for Royal Copenhagen Vase in stoneware, modelled in budding style, decorated with (bear glaze). Signed. Salto, no. 21474. H. 8.5 cm, top quality. Features some air bubbles in the glaze.

Lot no: 6147297
EUR 2,215 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 19/01/2022
21:20
EUR 1,745
Kräftig facettierte Ankerkette aus 14 kt. Gelbgold, Gewicht 83.8 g
Kräftig facettierte Ankerkette aus 14 kt. Gelbgold mit Steckverschluss mit Sicherheitsschließen an beiden Seiten. L. 54.5 cm. B. 6 mm. Gewicht 83.8 g. Undeutlicher Meisterstempel. Dieser Artikel ist Teil der exklusiven Sonderauktion mit ausgesuchten Uhren, stilvollem Schmuck und eleganter ...

Lot no: 6119844
EUR 4,430 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20/01/2022
18:54
EUR 3,490
Arne Vodder. A set of four chairs, rosewood, model 422 (4)
Arne Vodder (1926-2009). A set of four dining chairs in solid rosewood, spoke-back with moulded top-rail, seats upholstered in black aniline leather. Produced by Sibast Furniture, model 422. H. 47/98 cm. Reupholstered in black-coloured aniline leather by another professional Danish furniture ...

Lot no: 5904502
EUR 1,544 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/01/2022
19:23
EUR 1,208
Poul M. Volther, attributed. Six dining chairs, oak, FDB (6)
Poul M. Volther, attributed. Six dining chairs in oak with spoke-backs. Produced by FDB branded accordingly. Loose seat cushions upholstered in black leather. 77 cm Sh. 45 cm. Newly reupholstered by a professional furniture upholsterer in black aniline leather.

Lot no: 6026870
EUR 2,282 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/01/2022
19:24
EUR 1,745
Jens Ulrich Petersen . Uden titel, olie på lærred.
Jens Ulrich Petersen (f. 1947). Uden titel, olie på lærred, sign. på bagsiden. 90 x 70 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her

Lot no: 6117204
EUR 617 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/01/2022
19:29
EUR 376
SAX Møbelfabrik. Spisestole (6)
SAX Møbelfabrik. Spisestole med stel af bejdset bøg, sæder betrukket med sort læder. Sædehøjde ca. 45 cm. 1960'erne. Fremstår med brugsspor samt slitage. Enkelte stole fremstår med brugsspor på stel samt nypolstret med sort læder. (6)

Lot no: 5981333
EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/01/2022
19:33
EUR 644
Henry Kjærnulf. A set of six solid teak wood chairs (6)
Henry Kjærnulf. A set of six solid teak wood chairs. Seats upholstered in cognac-coloured leather. Produced at Vejle Stole- og Møbelfabrik, labelled accordingly, from the 1960s. Seat height approx. 45 cm. Newly reupholstered in cognac-coloured aniline leather (6)

Lot no: 6039523
EUR 2,215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/01/2022
19:41
EUR 1,745
Thai buddha in patinated bronze, 18th/19th century
Thai seated buddha in patinated bronze. H. 27 cm. Signs of wear and patina.

Lot no: 6144333
EUR 1,342 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20/01/2022
19:48
EUR 940
Harry Østergaard. A set of six chairs in rosewood, model 61 (6)
Harry Østergaard. A set of six chairs in rosewood with spoke back, seats upholstered in cognac-coloured vintage aniline leather. Produced by Randers Møbelfabrik. Model 61. Lit. Mobilia1961. H. 76 Sh. approx. 44,5 cm. Reupholstered in cognac-coloured vintage aniline leather by a Danish furniture ...

Lot no: 6098811
EUR 2,349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/01/2022
19:49
EUR 1,879
Peter Hvidt. Lounge chair, model 1748. From the 1940s.
Peter Hvidt. Lounge chair upholstered in lamb wool, legs in solid beechwood. Produced by Fritz Hansen, from the 1940s, model 1748. H. 93 cm. W. 70 cm. Sh 40 cm. Newly reupholstered in lamb wool by a professional furniture upholsterer in Denmark

Lot no: 6037358
EUR 1,611 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/01/2022
19:50
EUR 1,289
Niels Thorsson for Royal Copenhagen. Skål af keramik.
Niels Thorsson for Royal Copenhagen. Skål af brunlig glaseret keramik, mærket under bund 8452/9393, 17X15,2 cm., H. 8,6 cm. 1. sort.

Lot no: 6140120
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20/01/2022
19:51
EUR 134
Lounge chair as well as a stool in teak, from the 1960s (2)
Madsen und Schubell zugeschrieben, Sessel aus Teak, wippbar, verstellbare Lehne/ Sitz, Sitz mit rotem Stoffbezug, H. 102 B. 67 Sitzhöhe 40 cm. Sowie Fußhocker aus Teak mit verstellbarer Sitzfläche, H. 40 L. 49 B. 44 cm. Ungestempelt, wohl hergestellt bei Madsen und Schubell in den 1960ern. An der...

Lot no: 5894580
EUR 1,678 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/01/2022
19:53
EUR 1,342
Ole Wanscher. Sofabord, Senator.
Ole Wanscher. Sofabord med stel af massivt palisander. Senator-serien. Fremstillet hos Frandsen og søn. H. 46, B. 60, L. 150 cm. Fremstår med få aldersrelaterede brugssporVær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel...

Lot no: 6040741
EUR 859 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/01/2022
20:21
EUR 671
Hans Olsen. Sofabord, Riopalisander

Lot no: 5991387
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/01/2022
20:25
EUR 537
123»
My search agents