12345...14»   Lots per page   395 results List Gallery
Hans J. Wegner. Sovesofa / daybed, stel af egetræ
Hans J. Wegner (1914-2007). Sovesofa / daybed / briks. Stel af fineret egetræ. Løse hynder betrukket med uld. Fremstillet hos Getama.Udtræk med nedfældelige metalben. L. 200. D. 100 cm. Alm. brugsslitage. Mærket fra Getama under bund.

Lot no: 6227554
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/06/2022
21:15
EUR 537
Jens Juul Eilersen. Three-seater sofa, model LIFT, newly reupholstered, black aniline leather
Jens Juul Eilersen. Two-seater sofa, model LIFT, upholstered in black leather, legs made in brushed stainless steel. Back cushions and pillows with down filling, seat with cold foam and down tops, Height adjustable backrest. One removeable neckbolster included. L. 150. D. 90 H. 82 cm. ...

Lot no: 6170665
EUR 2,685 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
08:01
EUR 1,477
Poul M. Volther. To-pers. sofa, cognacfarvet læder
Poul M. Volther. To-pers. sofa med stel af massivt egetræ, betrukket med kraftig patineret cognacfarvet læder med løse dunhynder. L. 130 H. 70 D. 78 cm. 1960'erne. Fremstillet hos Erik Jørgensens Møbelfabrik, model EJ 80/2. Fremstår med brugsspor, åben samling(skal limes) ved et forben, ...

Lot no: 6221851
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
08:05
EUR 161
Encoded. Daybed, teaktræ
Encoded. Daybed med stel af massivt teaktræ samt flettet sort læder. L. 200 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Lot no: 6224840
EUR 805 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
08:34
EUR 403
Dansk møbelproducent. To½-pers. sofa, mintfarvet
Dansk møbelproducent. To½-pers. sofa betrukket med mintfarvet møbelstof, løse hynder, monteret på stel af bejdset bøgetræ. L. 178 cm. Fremstår med brugsspor herunder lettere nuanceforskelle på hynder.

Lot no: 6216747
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
08:38
To tre-pers. sofaer, grå velour (2)
To tre-pers. sofaer betrukket med grå velour, løse sædehynder, ben af sortlakeret træ, fire løse pyntepuder medfølger. H. 76 L. 200 D. 80 cm. Af nyere dato. Fremstår med lettere brugsspor, stedvis ujævnhed i skum på sædehynder. (2)

Lot no: 6222399
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
09:25
Jens Juel Eilersen. Baseline modular sofa with chaise lounge, newly reupholstered in black aniline leather (2)
Jens Juel Eilersen. Baseline modular sofa with chaise lounge. Two loose cushions with down filling included. Upholstered in black aniline leather. Produced by Eilersen A/S, Skamby. L. 206 Sh. approx. 36 D. 100/160 cm. Newly reupholstered by a professional furniture upholsterer with black aniline ...

Lot no: 6198748
09:29
EUR 1,879
Kurolsofa. Egetræ
Kurolsofa med stel af massivt udskåret egetræ, dekoreret med ansigter, blade mm. Sæde og ryg betrukket med sømbeslået mønstret stof. 1900-tallets første halvdel. H. 86 L. 152 D. 61 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor foruden enkelte små huller i betræk og mærker på bagkant af stel.

Lot no: 6226394
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
09:52
Jens Juel Eilersen. Baseline modular sofa with chaise lounge, newly reupholstered, black leather (4)
Jens Juel Eilersen. Baseline modular sofa with chaise lounge upholstered in black leather. Produced by Eilersen A/S, Skamby. L. 405 Sh. approx. 36 D. 100/160 cm. Newly reupholstered by a professional furniture upholsterer with black leather. One centre module with faint shade ...

Lot no: 6198749
EUR 4,430 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
10:38
EUR 3,356
Jørgen Gammelgaard. Three-seater sofa, leather, model EJ 20/3
Jørgen Gammelgaard. Three-seater sofa, upholstered in black leather, legs made in brushed steel, loose cushions. Produced by Erik Jørgensen, model EJ20/3. L. 200 cm. Features faint usage-related traces of wear, and marks in the leather.

Lot no: 6198066
EUR 1,342 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
10:52
EUR 940
Dansk møbelproducent. Daybed, sort læder
Dansk møbelproducent. Daybed betrukket med knapsyet sort læder, stel af børstet stål. H. 34 L. 204 B. 95 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Lot no: 6204417
EUR 940 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
11:16
EUR 671
Erik Ole Jørgensen. Tre- pers. sofa, model EJ-315/3
Erik Jørgensen (1925-2002). 'EJ-315/3' fritstående tre-personers sofa, betrukket med knapsyet stribet lyst uld, stel af bøgetræ. Fremstillet hos Erik Jørgensen med label herfra. H. 76/41. L. 210. D. 77 cm. Fremstår med brugsspor, slidt plettet, hullet, nusset betræk, knapper mangler.

Lot no: 6228343
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 30/06/2022
11:53
Stouby. To-pers. sofa, model eva, sort læder
Stouby. To-pers. sofa betrukket med sort læder, løse sæde og ryghynder med dunfyld, ben af sortmalet træ. Fremstillet hos Stouby, model Eva. L. 141 Sh. 43 cm. Fremstår med alm. brugsspor / patineret læder.

Lot no: 6223473
12:05
EUR 268
Wendelbo. Canoe daybed, Buttero Black
Wendelbo. Canoe daybed, Buttero Black, black-varnished metal legs, black-painted wood tabletop, black leather upholstery. H. 40 cm. L. 196 cm. W. 79 cm. Display model.

Lot no: 6098310

EUR 1,879 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2022
12:05
EUR 1,342
Jens Juul Eilersen. Three-seater sofa, model LIFT, upholstered in black leather, angled legs in brushed stainless steel. Back cushions and pillows with down filling, seat and cold foam with down tops. Adjustable back piece. L. 210. D. 90 H. 82 cm. Professional reupholstered by a professional ...

Lot no: 6170829
EUR 4,564 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
12:11
EUR 2,953
Børge Mogensen. Freestanding two-seater Coupé sofa, Model 2192
Børge Mogensen. Freestanding two-seater Coupé sofa, upholstered in black leather, loose down-filled cushions, solid oak legs. Designed in 1971. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2192. H. 108 cm. Seat height 41 cm. L. 154 cm. D. 90 cm. Reupholstered.

Lot no: 6115415
EUR 5,235 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2022
12:13
EUR 3,893
365° North for Wendelbo. Blade two-seater sofa.
365° North for Wendelbo. Blade two-seater sofa upholstered in grey furniture fabric 'Baleno col.2' dimensions 180 X 95 cm H. 71 cm. Accompanied by three cushions in assorted colours. Packaged in the original packaging.

Lot no: 6060915

12:18
EUR 1,342
Ole Nielsen. Daybed / briks model EM, bøgetræ
Ole Nielsen. Daybed / briks af massiv bøgetræ . Formgivet i 1969. Fremstillet for Nyt i bo, model EM. H. 31 L. 200 B. 70 cm. Fremstår med få / minimale brugsspor.

Lot no: 6184513
12:24
EUR 242
Anita Johansen for Menu, Align Daybed. Black-varnished oakwood/leather
Anita Johansen for Menu, Align Daybed. Solid black-varnished oakwood frame, upholstered in anthracite-grey aniline leather. Produced by Menu. H. 40 W. 180 D. 80 cm. Packed in previously unpacked original packaging. Please note: Model photos, recommended retail price 22.999,-

Lot no: 6094082

EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2022
12:27
EUR 671
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)

Lot no: 6039097

EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2022
12:32
EUR 537
Mogens Hansen. To-pers. sofa, læder
Mogens Hansen. To-pers. sofa betrukket med sort læder, løse hynder, firkantede ben af bøgetræ. H. 74 L. 154 D. 80, SH. 42 cm. Fremstår med lettere brugsslitage, betræk med kraftig patinering, en sidepude med mindre plet, område på ene side med små slidmæker, nuanceforskel på bagside, samt en ...

Lot no: 6222697
12:50
EUR 201
Ole Nielsen. Daybed / briks af massiv bøgetræ. Formgivet i 1969. Fremstillet for Nyt i bo, model EM. H. 31 L. 200 B. 70 cm. Fremstår med få / minimale brugsspor.

Lot no: 6184514
12:51
EUR 242
Anderssen & Voll for. Muuto Five Pouf-large
Anderssen & Voll for. Muuto Five Pouf-large betrukket med Remix 933 fra Kvadrat. Ø.80. H. 45 Udstillingsmodel.

Lot no: 6109604

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2022
12:59
EUR 134
Hyndesæt til Erik Ole Jørgensen. Tremmesofa, model J148 (4)
Hyndesæt til Erik Ole Jørgensen. Tremmesofa, model J148, udført i sort læder med en skumkerne. Modelfoto. Sofa medfølger ikke. (4)

Lot no: 6158292

EUR 617 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2022
13:03
EUR 483
Jaime Hayon for Fritz Hansen. Three-seater sofa, model Lune - JH300
Jaime Hayon. Three-seater sofa upholstered in lilac-coloured furniture fabric, brushed aluminium legs, loose seat and back cushions, round tapered legs made in brushed aluminium. Produced for Fritz Hansen, model Lune-JH300. W. 227 D. 93 cm. Sh. 40 cm. Features faint usage-related traces of ...

Lot no: 6193105
EUR 1,745 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
13:06
EUR 1,315

Lot no: 6184512
13:13
EUR 242
365° North for Wendelbo. 'Poff' module 1 terminal corner
365° North for Wendelbo. 'Poff' module 1 terminal corner, polstret med 'Capture col. 4701', lave ben af sortlaseret eg. H. 69, Sh. 39, B. 92, D. 92 cm. Vejl. udsalgspris 11.195 DKK. Udstillingsmodel, fremstår med håndteringsmærker.

Lot no: 6106866

EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2022
13:18
EUR 591
Arne Norell, tilskrevet. Tre pers. sofa
Arne Norell, tilskrevet. Tre pers. sofa betrukket med bøffellæder. Understel i bejdset bøg. L. 200 H. 70 D. 90 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor.

Lot no: 6095259
EUR 671 DK, Kolding, Platinvej 30/06/2022
14:07
EUR 537
Ole Nielsen. Daybed / briks model ON, ask
Ole Nielsen. Daybed / briks af massiv asketræ. Formgivet i 1969. Fremstillet for Nyt i bo, model ON. H. 31 L. 200 B. 85 cm. Fremstår med få / minimale brugsspor.

Lot no: 6184518
EUR 456 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
14:31
EUR 268
Trepersoners sofa betrukket med brunt læder
Trepersoners sofa betrukket med brunt læder, ben af mørkt træ. L. 218 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6229723
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30/06/2022
15:05
12345...14»
My search agents