Category  Estimate
Time Showroom
12345...323» ListGallery Lots per page
Bord 1900-talets andra hälft
BORD, 1900-talets andra hälft, pelarfot i vitmetall, rödlackerad bordsskiva, höjd ca 74, diameter 60 cm
Lot no: 5592195
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
12:38:00
Tahiti pearl necklace in 18k gold
Tahiti pearl necklace in 18k yellow goldColour: GreenShape: KeshiSize: 4x6mmGood luster and clean surfaceLength: 80cm
Lot no: 5582468

EUR 700 BE, Antwerpen 23/02/2020
12:39:00
EUR 110
GUB Glashütte herrearmbåndsur.
GUB Glashutte herrearmbåndsur med urkasse i stål, sort/hvid urskive, mekanisk urværk med manuelt optræk, monteret med nyt glas og urrem. Bagkasse stemplet 14104. Uret går, Lauritz.com garanterer dog ikke for funktionaliteten. Mål for urkasse Ø. 33mm uden krone. Brugsspor.
Lot no: 5566797
EUR 376 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
12:40:00
EUR 148
Pär Norling Ring sterlingsilver
PÄR NORLING, ring, sterlingsilver, formgiven för Exign, slät bred modell, bredd ca 13.5 mm, stl ca 16.5 jmfr 52, vikt ca 14.2 g
Lot no: 5592196
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
12:40:00
Spegel 1800-talets mitt
SPEGEL, 1800-talets mitt, mahogny, höjd 74 cm, bredd 120 cm.
Lot no: 5592197
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
12:42:00
Spegel nyrokoko
SPEGEL, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, dekor i pastellage, genombrutet krön upptill, ca 151 x 62 cm
Lot no: 5592198
EUR 238 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
12:44:00
Taklampa 1960-tal teak och mässing
TAKLAMPA, 1960-tal, stomme i mässing, detaljer i teak, kupor i rökfärgat pressglas, höjd ca 59 cm
Lot no: 5592199
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
12:46:00
Lænestol i lyseblå velour
Lænestol i lyseblå velour, en pude medfølger. Stående på ben af stål. Stol mål ca: H. 98 D. 102 B. 95 cm. Udstillingsmodel.
Lot no: 5449017

EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
12:48:00
Håndlavet armring. Ametyst og Rosenkvarts, guldbelagt og rhodineret sterling sølv.
Håndfremstillet unika armring af rosaguld- og sort rhodineret sterlingsølv fattet med større ametyst og rosen kvarts i alt ca. 20.00 ct. samt mindre ametyster og peridoter. Måler ca. 64 x 16 x 12 mm. Let variabel størrelse. Vægt ca. 24,2 gram
Lot no: 5418589

EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
12:48:00
EUR 174
Tre-pers. sofa af mahogni og nøddetræ
Tre-pers. sofa af mahogni og nøddetræ, H. 89 cm. Sh. 49 cm. B. 260 cm. Fremstår med svungen armlæn og ben. Almindelige brugsspor, ridser og mærker samt tørrerevner på ramme, samt slitage på stof og finer afslag.
Lot no: 5585714
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
12:48:00
Sidebord/sofabord af genbrugselmetræ
Sidebord/sofabord af genbrugselmetræ, med patineret kraftig metal stel. Bordet kommer samlet. H. 47 x 50 cm. Vægt 19 kg. Møblet er delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse forekomme. Dette er ikke fejl i produktet men en del af møblets unikke look. ...
Lot no: 5579023

12:50:00
Sofabord i massiv genbrugs cedertræ
Sofabord i massiv genbrugs cedertræ med metal nitter. Stående på savbukke stel. Bordpladen er voksbehandlet. L. 110 cm. B. 70 cm. H. 40 cm. Modelfoto. DIA287NN
Lot no: 5519150

EUR 148 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
12:51:00
To diamantringe, 14 kt guld, 4 gram (2)
To diamantringe udført i guld og hvidguld hver med brillant på 0.03 ct. ringstr. hhv: 18,25 mm/57 og 18,5 mm/ 58,5. Stemplet TSD/ 585. Vægt ca. 4 gram. Kan benyttes enkeltvis eller sammen. Leveres i smykkeæske.
Lot no: 5568436
EUR 349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
12:52:57
Kim Naver for Georg Jensen. Moderne ring i sterlingsølv, dessin nr. 309
Kim Naver for Georg Jensen. Moderne ring i sterlingsølv, dessin nr. 309. Ringstr. 49. Modelfoto.
Lot no: 5595706
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
12:53:00
James Rizzi . Seks Pop Art-figurer af porcelæn fra serien Artis Orbis (6)
James Rizzi (1950-2011, USA). Seks Pop Art-figurer af porcelæn fra serien Artis Orbis fremstillet hos Goebel, Tyskland. H. op til 16 cm. I original emballage og medfølges af certifikater. Modelfotos. (6)
Lot no: 5557763
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
12:55:00
Dragkiste af mørkbejdset egetræ, 1800-tallet
Dragkiste af mørkbejdset egetræ, 1800-tallet, profileret top, front med 5 skuffer, prydet med ornamentik i form af spiral snoede søjler og tandsnit, greb og nøglebeslag af messing, nederst løvefødder, Der medfølger ikke nøgle. H. 117 cm. L. 123 cm. B. 56 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, ...
Lot no: 5591592
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
12:56:00
Håndlavet, guldbelagt armbånd med store akvamarin og beryl perler.
Håndlavet armbånd af guld- og hvidguldbelagt sterlingsølv prydet med store polerede perler af morganit/ beryl og akvamarin. Variabel længde, ca. 20 - 24 cm. Vægt 60 g.
Lot no: 5487329

EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
12:56:16
Cartier& Versace
CARTIER och VERSACE, fat, 2 st., porslin, polykrom dekor med guld, Cartierfatet 20x16, Versace diameter 15 cm
Lot no: 5592200
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
13:00:00
Kunstmuseets Aarsskrift, diverse årgange(7)
Kunstmuseets Aarsskrift, fem bind: Årg. 1914, 1915, 1916, 1917 og 1918. København Gyldendalske Boghandel. Nordisk forlag H.H. Thieles Bogtrykkeri. Dertil Kunstmuseets Aarsskrift, to bind: årg. 1921-1923, samt 1932. København Gyldendalske Boghandel. Nordisk forlag H.H. Thieles Bogtrykkeri. Lette ...
Lot no: 5569852
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
13:00:53
To knagerækker af fyr (2)
To knagerækker af fyrretræ. H. 180 cm. B. 57 cm. Fremstår med mærker, ridser samt brugsspor. (2)
Lot no: 5592668
13:01:00
Byrå 1800-tal
BYRÅ, 1800-tal, 4-lådig, bemålad, originallås, beslag i jugend, höjd ca 104, 50x108 cm
Lot no: 5592201
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
13:02:00
Everton, damecykel, 8188
Everton damecykel med 7 defekte gear og stel str. 50. Stel nr. WBK011672U. Fremstår låst og med brugsspor, knækket eg i baghjul, samt defekt sadel. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne herher
Lot no: 5578975
13:03:00
Tanzanit armbånd. Sortrhodineret sterling sølv, variabel
Armbånd udført af sortrhodineret sterlingsølv prydet med talrige tanzanitter på ca. 3 mm. Variabel længde 19-23 cm.
Lot no: 5503361

EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
13:03:38
Oriental journal Caunter Daniell 5 vol
ORIENTAL JOURNAL 1836-39 WITH PLATES (5). CAUNTER, HOBART. The Oriental Annual, or Scenes in India... London 1836. . 8vo (200x225 mm.). Steel-engraved frontispiece, steel-engraved extra title with vignette, 20 steel-engraved plates after William Daniell.. . CAUNTER, HOBART. The Oriental Annual. Lives of the Moghul emperors. London 1837.. Steel-engraved frontispiece, steel-engraved extra title with vignette, 20 steel-engraved plates after William Daniell.. . CAUNTER, HOBART. The Oriental Annual, or Scenes in India... London 1838.. Steel-engraved frontispiece, steel-engraved extra title with vignette, 20 steel-engraved plates after William Daniell.. . BACON, THOMAS. The Oriental Annual; containing a series of tales, legends & historical romances. London 1839.. Steel-engraved frontispiece, steel-engraved extra title with vignette, 20 steel-engraved plates by W. and E. Finden.. . CAUNTER, HOBART. Caunter's and Daniell's Oriental Annual, 1839. Eastern Legends. London 1838.. Steel-engraved f
Lot no: 5592202
13:04:00
Kurt Østervig. Free-standing shelving system, teak, the 1960s
Kurt Østervig. Free standing shelving system, with stringers in solid oak, moveable shelves as well as modules in teak veneer. Produced by KP Møbler. H. 180 W. 210 D. 40 cm. Displays slight usage-related traces of wear, wiring holes in the backing.
Lot no: 5591295
EUR 1,611 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
13:05:00
EUR 1,477
Halsband 18K Balestra
HALSBAND, 18K, Balestra, svensk kontrollstämpel, rödguld, modell Pansar, kistlås, dubbla säkerhetsöglor, lås i form av karbin, bredd ca 4.2 mm, höjd ca 1.8 mm, längd ca 70 cm, vikt ca 47.2 g
Lot no: 5592203
EUR 1,711 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
13:06:00
Robert Högfeldt
ROBERT HÖGFELDT, olja på pannå, landskap, 46 x 55 cm.
Lot no: 5592204
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
13:08:00
Monica Bratt, Reijmyre Glasbruk
KANNOR, 2 st, glas, Monica Bratt, Reijmyre Glasbruk, klarglas respektive rödtonat glas, höjd ca 30-33 cm.
Lot no: 5592205
13:10:00
Anklagelseskrift mot Magnus Stenbock 1716
ANKLAGELSESKRIFT MOT MAGNUS STENBOCK 1716. [Stenbock] (AMTHOR, CHRISTOPH HEINRIC). Anzeige der höchst-rechtmässigen Uhrsachen, welche Ihro Königl. Majest. zu Dännemarck, Norwegen, gegen Willen genöthiget, wider den gefangenen königlich schwedischen Rath und Feld-Marschall, Graf Magnus Steenbock, nach völliger Entdeckung der von ihm begangenen groben Verbrechen, durch genauere verwahrung seiner Persohn, und sonsten, solcher gestalt als bisher geschehen zu verfahren: Auf allergnädigstem Befehl der unparteyischen Welt zum Unterricht, und Verhütung falscher Impressionen, nebst den dahin gehörigen vollständigen Beylagen, mitgeheilet. Köbenhavn, 1716.. 4:o. 200 x 165 mm. 158 s. Nött samtida skinnband med upphöjda bind, gulkdornerad rygg och sprängda snitt. Initialerna A:G: guldpräglade på främre pärmen. Namnteckning på titelbladet: S. Rantzau 1728. And. Fryxells namnteckning, Musei Biblioteks, Göteborg, stämpel, samt dess försäljningsstämpel på främre pärmens insida.. . Anders Fryxell (1795-
Lot no: 5592206
13:12:00
Axel Kyhlberg oljemålning
AXEL KYHLBERG (född 1886): Stockholmsmotiv, signerad och daterad 1949, olja på duk, ca 55x38 cm
Lot no: 5592207
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/02/2020
13:14:00
12345...323»