12345...351»   Lots per page   10508 results ListGallery
Blomsterring m/ diamanter, 9 kt guld, 0.10 ct.
Blomsterring udført af 9 kt guld prydet med fem mindre diamanter på tilsammen ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P. Ringstr. ca. 17 mm/ 53. Stemplet 375/ FHP for Diamonds by Frisenholm.

Lot no: 5537727

EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02/07/2020
18:48
EUR 87
Lexington. Sengetæppe med tilhørende pudebetræk (2)
Lexington. Holiday Collection. Sengetæppe 260 x 220cm samt pudebetræk 65 x 65cm. Sengetæppe fremstår nyt og ubrugt i original emballage dog er pudebetræk ikke i emballage. Udstillingsmodel. Pudebetræk er med minimal kaffeplet (2)

Lot no: 5658083

EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 02/07/2020
18:49
Hyndesæt til Eames - stole (8)
Hyndesæt til Eames stole modeller DAX, DAR, DAW, DAL og RAR. Udført af cognac-farvet anilin læder (8)

Lot no: 5408827

EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02/07/2020
18:49
Pandora. Sensitivity kugler af sterlingsølv/14 kt. guld (3)
Pandora. Sensitivity kugler udført i sterlingsølv/14 kt. guld. (3)

Lot no: 5672139

EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02/07/2020
18:49
Illum Wikkelsø. Three-seater sofa, Model 10
llum wikkelsø. Three-seater sofa, recently reupholstered in two-tone Hallingdal wool from Kvadrat, armrest and round tapered legs in solid teak. Designed in 1957. Produced by Søren Willadsens, Model 10. Reupholstered and recently refurbished.

Lot no: 5442871
EUR 3,758 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02/07/2020
18:50
EUR 1,879
Felix von Altersheim, print on silver-brushed aluminium, title: Kate Moss - Cara Delevingne Gold Orange - Sexy View
Felix von Altersheim, Deluxe 12 colour pigment print, matte, on Butler finish silver-brushed aluminium, Title: Kate Moss - Cara Delevingne Gold Orange - Sexy View. Signature, date, number on reverse side. Limited to 50 copies, year 2018.Dimensions: 135 cm x 180 cm. Medium/technique: ...

Lot no: 5380680

EUR 900 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02/07/2020
18:50
Rene Holm, komposition (cd)
Rene Holm f. 1967, komposition, indrammet litografi, sign. og nummeret i bly nr. 61/140, Rene Holm, 76x56 cm. (86x65 cm).

Lot no: 5702008
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 02/07/2020
18:50
Silvio Vinella for By Another Story. Tre pendler af mundblæst glas, 'Popp Lamp Silver' (3)
Silvio Vinella for By Another Story. Tre pendler af sølvfarvet og klart mundblæst glas, model 'POPP Lamp Silver', lyskilde max 4W LED eller 40 W Halogen. H. 50, Ø 16-17 cm. Ubrugt og i original emballage. To første billeder modelfoto (3)

Lot no: 5665906

EUR 295 DK, Herlev, Dynamovej 02/07/2020
18:52
Russisk ikon i kiot forestillende Gudsmoder Smolenskaja
Russisk ikon i kiot forestillende Gudsmoder Smolenskaja, 1800-tallet. Indlagt i kiot, ikon med dekoreret oklad af messing. Kiot 26 x 22,5 x 6,5 cm. Aldersrelaterede spor, kiot uden glas med defekter.

Lot no: 5622431
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 02/07/2020
18:52
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, nybetrukket
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med højdejusterbar fempas stjernefod af aluminium og forkromet metal, monteret på hjul. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk møbelpolster i Danmark med brun læder.

Lot no: 5552849
EUR 1,074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02/07/2020
18:53
EUR 188
Georg Jensen. Dew drop vedhæng af sterlingsølv med bjergkrystal og brillanter
Georg Jensen. Dew drop vedhæng udført i sterlingsølv prydet med brillanter - i alt 0.07 ct. Farve: Top wesselton (G). Klarhed: VS samt cabochonslebet bjergkrystal. Højde: 63 mm. Æsker medfølger.

Lot no: 5677772

18:53
EUR 121
Brillantvedhæng med halskæde af 18 kt. guld, ca 1,59 ct
Kugle brillantvedhæng med talrige pavèfattede diamanter der er brillant slebet på i alt ca. 1.59 ct. Farve: Top Crystal (I), Klarhed: SI-P1, hertil kæde af 18 kt. guld, stemplet 750 samt mester. Kugle vedhæng Ø 8 mm. Samlet vægt 4,6 gram. (2).

Lot no: 5649994

EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 02/07/2020
18:54
EUR 161
Rubin- og brillantring af 14 kt guld, 0.09 ct
Ring af 14 kt guld og hvidguld, prydet med rubiner samt diamanter, der er brillant slebet på i alt 0.09 ct, Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI, ringstørrelse 54 /17 mm, stemplet 585 samt SB. Vægt 2,6 gram. Ligger i æske. Vejl. 7.800

Lot no: 5660462

EUR 644 DK, Aalborg, Nibevej 02/07/2020
18:54
Japan. Fade, skål samt vase af bronze og porcelæn, 1800/1900-tallet (4)
japansk røgelseskar af bronze, med to hanke og prydet med drager i relief, H 13 cm.Fad dekoreret i blåt og hvidt, Ø 30 cm. Firkantet fad med blomsterdekoration, 28,5 x 28,5 cm. Lille skål, Ø 15,5 cm, kantafslag. (4)

Lot no: 5694901
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 02/07/2020
18:54
Georg Jensen. Marcia dobbeltarmring af sterlingsølv
Georg Jensen. Marcia dobbelt armring - to armringe, der hænger sammen, udført i sterlingsølv. Vægt: 14 gram.

Lot no: 5672116

EUR 349 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02/07/2020
18:54
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, original hvid læder
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, fempas stjernefod med drejefunktion, sæde og ryg betrukket med original hvid læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007.Husk at du fortsat kan byde og købe på online auktion hos Lauritz.com. Vi kan extraordinært tilbyde gratis ...

Lot no: 5552847
EUR 913 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02/07/2020
18:54
Paar Kerzenständer/Kerzenleuchte, Japan, Meiji-Zeit. (2)
Paar Kerzenständer/Kerzenleuchte, Japan, Meiji-Zeit. Bronze. 3-beiniger Standfuß auf Tatzenfüßen und Darstellung von Fabelwesen, mit balustierem Schaft, baurige und glockenförmige Schaftansätze mit floralem Relief, Kranichpaar als Zwischendekor, Lotusblatt als Trofpenfänger, unterseitig signiert....

Lot no: 5700446
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02/07/2020
18:54
EUR 70
Felix von Altersheim, Brigitte Bardot - Rockin - Sexy Vamp, Pop Art
Felix von Altersheim, Deluxe 12 farbiger Pigment Druck Matt auf Butlerfinish - Silbergebürstetes Aluminium, Titel: Brigitte Bardot - Rockin - Sexy Vamp. Rückseitig signiert, datiert, nummeriert. Limitiert auf 50 Exemplare, Jahr 2018. Maße: 150 x 120 cm. Medium/Technik: Butlerfinish - ...

Lot no: 5666019

EUR 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02/07/2020
18:55
Centurion, herrecykel 5893
Centurion, herrecykel med 6 gear. Stel str. 48. Stel nr. WAK38059U. Låst. Fremstår med rust og brugsspor. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne herher

Lot no: 5698774
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 02/07/2020
18:56
Louis Vuitton, mappe med spændelukning
Louis Vuitton, mappe med spændelukning. Model, Louis Vuitton Beverly GM briefcase. Udført i monogram kanvas med besætninger af kernelæder, samt hardware af forgyldt metal. Taskene r med spændelukning og indvendigt med et stort rum, samt sidelomme med lynlås. Fremstillet i Frankrig 1993. H. ca. 28...

Lot no: 5594128
EUR 752 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02/07/2020
18:56
EUR 101
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol, anilin læder

Lot no: 5593715
EUR 1,020 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02/07/2020
18:57
Rune Christensen. 'Tiptoe' signiert. Acryl auf Leinwand
Rune Christensen (geb. 1980). 'Tiptoe' 2014. Acryl auf Leinwand. Verso signiert Rune Christensen 2014 sowie betitelt. 64 x 64 cm. Ohne Rahmen.

Lot no: 5692910
EUR 2,685 DK, Aalborg, Nibevej 02/07/2020
18:57
EUR 617
Georg Jensen. Centenary ring af 18 kt. hvidguld med brillant
Georg Jensen. Centenary ring udført i 18 kt. hvidguld prydet med en brillant på ca. 0.12 ct. Farve. Top wesselton (G). Klarhed: VS. Ringstr. 17/53.5. Æske medfølger.

Lot no: 5677763

EUR 832 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02/07/2020
18:57
EUR 148

Lot no: 5672143

18:57
Spejl, Menu, Darkly
Spejl, fra Menu, Darkly spejl stort, børstet aluminium, designet af Nick Ross Ø. 40 H. 12,5 cm. Modelfoto! ny og ubrugt original emballage

Lot no: 5380667

EUR 188 DK, Helsingør, Støberivej 02/07/2020
18:58
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder (10)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på ti hynder, betrukket med sort bøffel læder. Ca. 3 cm i tykkelse. produceret i EU.Bemærk, stol medfølger ikke. (10)

Lot no: 5679679

EUR 456 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02/07/2020
18:58
Anderssen & Voll for Muuto, Compose, two-seater sofa
Anderssen & Voll for Muuto. Two-seater sofa, model 'Compose'. upholstered in furniture fabric ‘Wooly Navy 1007’ mounted on legs in oak. Dimensions: H. 69 D. 94 L. 200 cm. Comes in original packaging. Recommended retail price. 15.995,-

Lot no: 5666630

EUR 1,745 DK, Helsingør, Støberivej 02/07/2020
18:58
EUR 101
Mika Tolvanen for Muuto. Par lænestole, model Visu (2)
Mika Tolvanen for Muuto. Par lænestole betrukket med sort uld,ben af formbøjet sortlakeret træ. Fremstillet hos Muuto, model Visu. H. 70 B. 60 Sh. ca. 41 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (2)

Lot no: 5687199
18:58
EUR 215
Fog & Mørup. 'Kongelys' bordlampe
Fog & Mørup. 'Kongelys' bordlampe af messing. H. 47 cm. Fremstår med brugsspor og manglende skærm.Husk at du fortsat kan byde og købe på online auktion hos Lauritz.com. Vi kan extraordinært tilbyde gratis opmagasinering af dine køb indtil Corona-virussen er passeret. Alternativt kan du som altid ...

Lot no: 5576474
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02/07/2020
18:58
Jacob Wagner. Montana JW Table. Dining table in oak.
JW Table conference / dining table, model JW2010, with a 30 mm rectangular tabletop in black-varnished oak. Frame in aluminium in the colour Black. Designed by Jacob Wagner for Montana. H. 74 cm. L. 200 cm. W. 100 cm. Displays usage-related traces of wear including, for example, flaking peeling ...

Lot no: 5687049
EUR 1,074 DK, Aalborg, Nibevej 02/07/2020
18:59
EUR 188
12345...351»