Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 266  >> ListGallery Lots per page
Pendler, model Chili, hvidlakeret, str. L (2)
Pendler, model Chili, dråbeformet, hvidlakeret metal indvendigt sølvlakeret, str. L, Ø 33 cm, H. 48 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Lot no: 5360991

EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 24/07/2019
08:13:00
Royal Copenhagen. Porcelæn hus H.C. Andersen
Royal Copenhagen. Porcelæn hus H.C. Andersen. H.C. Andersen blev født i dette hus d. 2 april 1805. Bære stempel og nr. 1249285.
Lot no: 5382957
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/07/2019
08:21:58
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med sort læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, samt to ryghynder. Polstret på koldskum, 50kg pr. m3 i sæde og 30kg pr. m3 i sidehynder og ryg. Bemærk: Sofaen og læder stropperne medfølger ikke. (5)
Lot no: 5354800

EUR 537 DK, Kolding, Trianglen 24/07/2019
08:25:00
EUR 148
Christina Collect Magic, damearmbåndsur m/ lædersnore & T-bars, i æske
Christina Collect Diamonds Precious Stones, Magic dameur / dress watch af rustfrit stål - 333SWBL. Urskive m/ monogram & stregindeks, lynet m/ diamant - Top Wesselton/VVS brilliant, quartz værk m/ batteri, ur kasse Ø 32 mm inkl. krone, org. rem i sort præget lak L. 19 cm, 4 stk. Christina ...
Lot no: 5378344

EUR 430 DK, Odense, Kratholmvej 24/07/2019
09:00:00
2 europæiske lyse melede lammeskind (2)
2 europæiske lammeskind - lyse melerede. Tyk og blød kvalitet. Bemærk bænk medfølger ikke, 108x67 cm. 110x65 cm. Bemærk at det er et naturprodukt, så udtryk og nuance kan variere let. Der er ikke anvendt krom i garvningen af lammeskindene, da alle produkter anvendt i garvningen er EU godkendte,...
Lot no: 5368247

EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 24/07/2019
09:22:24
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4)
Fire stk. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu)Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4)
Lot no: 5365280

EUR 322 DK, Kolding, Trianglen 24/07/2019
09:35:30
EUR 87
Et par solitaire brillantørestikker af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.67 ct. (2)
Et par solitaire brillantørestikker med sikkerhedsskruer af 18 kt. guld, hver med cirkelformet detalje til eventuelt vedhæng, prydet med to brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.67 ct. Farve: Lys Champagne. Klarhed: P1. Caraten er stemplet utydeligt i hver ørestik udvendigt på den runde ring. ...
Lot no: 5357426
EUR 779 DK, Vejle, Dandyvej 24/07/2019
09:36:00
EUR 403
DIA.Brillant-solitairering af 9 kt. hvidguld med brillant på 0.22 ct
DIA.Brillant-solitairering af 9 kt. hvidguld prydet med brillantsleben diamant i alt ca. 0.22 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: P1. Stemplet DIA 375 dateret 2015. Vægt ca. 1,8 g. Ø incl. fatning 0,46 cm. Ringstr. 58/18,5.
Lot no: 5380429
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 24/07/2019
09:42:00
Brillant-solitairering af 9 kt.guld
Brillant-solitairering af 9 kt.guld, prydet med brillantsleben diamant på 0.20 ct. Farve: Lys Champagne. Klarhed: VS. Stemplet med carat i ringskinnen samt med Birmingham import gold Hallmarks. Vægt i alt ca. 1,7 g. Front B ca. 0,4 cm. Ringstr. 54/17,25.
Lot no: 5366689
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 24/07/2019
09:49:00
EUR 215
Englischer Brillantsolitärring aus 18 kt. Weißgold. London 2015
Englischer Brillantsolitärring aus 18 kt. Weißgold mit größerem Brillanten ca. 0.75 ct. Farbe: Hell Champagner. Reinheit: VS. Flankiert von 6 kleineren Brillanten und 4 Diamanten im Smaragdschliff, zus. 0.28 ct. Farbe: Top Crystal (I). Reinheit: VS-SI. I alt ca. 1.03 ct. Gestempelt mit London ...
Lot no: 5365767
EUR 2,148 DK, Vejle, Dandyvej 24/07/2019
09:54:00
EUR 1,101
Brillantring af sterlingsølv med detalje af guld, i alt ca. 0.35 ct
Brillantring af sterlingsølv med detalje af guld, prydet med talrige brillantslebne og enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.35 ct. Farve: Crystal-- Cape (J-M). Klarhed: VS-P1. Vægt ca. 4,1 g. Front B. 0,92 cm. Ringstr. 56/17,75. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Lot no: 5357436
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 24/07/2019
09:55:00
EUR 268
Berry Kurkkio tuschteckning
BERRY KURKKIO (född 1941): Landskap med renar, signerad Berry Kurkkio 1971, tusch, ca 102 x 42 cm
Lot no: 5391533
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24/07/2019
10:00:00
Barstole i Amerikansk valnød finér (4)
Barstole betrukket med sort skai og beklædt med amerikansk valnød finér udvendigt. Ben af forkromet metal. Hæve/sænke højde 60/80 cm. Model 83. Fremstår i original emballage. (4)
Lot no: 5276848
EUR 295 DK, Odense, Kratholmvej 24/07/2019
10:00:00
Brillantring af 9 kt. guld og hvidguld, i alt 0.50 ct.
Brillantring af 9 kt. guld og hvidguld med rombeformet front prydet med talrige lyse champagnefarvede nuancer brillantslebne diamanter, i alt 0.50 ct. Samlet carat er stemplet i ringskinnen. Farve: Lys Champagne. Klarhed: SI. Vægt ca. 3,5 g. Front B. 1,05 cm. Ringstr. 54/17,2.
Lot no: 5389321
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 24/07/2019
10:00:00
Figuriner Lisa Larson
LISA LARSON, "Kalle" & "Pelle", figuriner, 2 st, ur serien "Larssons ungar", Gustavsberg, formgivningsår 1962, stengods, delvis glaserade, undertill märkta stämpelmärkning Gustavsberg Sweden Johanna/ Malin Sweden LL/ Pelle Sweden LL, etikettmärkning, höjd ca 19-20 cm
Lot no: 5391534
EUR 212 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/07/2019
10:04:00
Ytterfoder/Jardiniere
YTTERFODER / JARDINIERE, mässing, 1900-talets början, längd ca 42 cm och höjd ca 23 cm
Lot no: 5391535
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/07/2019
10:08:00
Börge Mogensen matbord
BØRGE MOGENSEN, "Shaker", matbord, Danmark, massiv bok, brännmärkt undertill, höjd ca 70, ca 200x89 cm
Lot no: 5391536
EUR 159 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/07/2019
10:12:00
Layered viskosmatta
LAYERED, "Viskos Triangle Midnight Blue", matta, samtida, viskos, 320x200 cm
Lot no: 5391537
EUR 212 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/07/2019
10:16:00
Våddragter, m.m. Beklædning til sejlsport (4)
Våddragter, m.m. Beklædning til sejlsport: 2 stk. SLAM Kids Skiff Pants, str. L. vejl. pris 769 kr.; GILL, Hurakan Steamer-dragt, str. M; SLAM Skiff 3/4 Hiker Pants, 1695 kr. Str. L. Små brugs- / håndteringsspor (4)
Lot no: 5355851

EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 24/07/2019
10:17:08
To persiske tæpper (2)
To persiske tæpper, Tabriz og Arak, 151 x 101 & 128 x 67 cm. Brugsspor og nuanceforskelle. (2)
Lot no: 5392065
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24/07/2019
10:18:00
Horn af messing
Horn af messing. Stemplet 'Couesnon Paris'. H. 50 cm. B. ca. 60 cm. Fremstår med anløb samt brugsspor.
Lot no: 5392068
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/07/2019
10:19:00
Albert Ernst Mühlig
ALBERT ERNST MÜHLIG (1862 - 1930): "Marz abend in Erzebirge", blandteknik, signerad A.Mühlig, 27x34 cm
Lot no: 5391538
EUR 636 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/07/2019
10:20:00
SLAM, marinetøj / sejlertøj, bukser og 2 jakker (3)
SLAM, marinetøj / sejlertøj, bukser og 2 jakker. Gul Spray Top junior, ubekendt børnestr, (str. 6).; Rød Spray Top str. L.; samt grå Sejlerbuks str. M. Vejl. priser er henholdsvis 1995,- og 1.395,- og 849,- (3)
Lot no: 5360100

EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 24/07/2019
10:23:25
Soffa 1940-tal
SOFFA, 1940-tal, stomme i lackerad bok, stoppad rygg och sittplymå klädd i rosa sammetstextil, djuphäftad rugg, sitthöjd ca 38 cm, bredd ca 136 cm
Lot no: 5391539
10:24:00
Trattgrammofon
TRATTGRAMMOFON, Nordiska Phonograph AB, 1900-talets första hälft, chassi i betsat lövträd, tratt i bemålad plåt, höjd ca 72 cm
Lot no: 5391540
EUR 265 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/07/2019
10:28:00
Weaver Green matta
WEAVER GREEN, Herringbone Recycled Sand Haze, matta, samtida, tillverkad av återvunna petflaskor, 340x245 cm
Lot no: 5391541
10:32:00
Karmstol 1800-talets slut England
KARMSTOL, 1800-talets slut, England, mahogny, klädsel i tagel, sitthöjd 44 cm
Lot no: 5391542
10:36:00
Ældre legetøj /reservedele af blik og træ
Ældre legetøj / reservedele af blik og træ. Diverse biler, brandbil, fly, tog mm. Fremstår med slitage og defekter. Eftersyn tilrådes.
Lot no: 5390152
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 24/07/2019
10:36:01
EUR 201
Udda silverföremål
TALLRIKAR/ FAT, 16 st, ASKFAT, SKÅLAR, 4 st, VASER/ BÄGARE, 4 st, POKALER, 7 st, silver, udda utföranden och storlek, varav 2 fat/ tallrikar samt mindre vas Borgila, totalvikt ca 2370 g, ett udda lock medföljer
Lot no: 5391543
EUR 848 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/07/2019
10:40:00
Peder Duke färglitografi
PEDER DUKE (1938-2003): 2 kompositioner uppfodrade på pannå, signerade och daterad Peder Duke 1991 resp -90, A.P., färglitografi, 62x53 cm
Lot no: 5391544
10:44:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 266  >>