12345...329»   Lots per page   9867 results ListGallery
Sæt vielsesringe af 14 kt. guld (2)
Sæt vielsesring udført i 14 kt. guld, massive "kvadratiske" ringskinner, blank overflade, med satinerede kanter. Bredde ca. 4 mm. Ringstr. Ø 16½ mm = str,. 52 og 19½ mm. = str. 61. Samlet vægt ca. 12,3 gram. (2)

Lot no: 5726817

EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 12/08/2020
23:56
EUR 114
Ole Wanscher. Three-seater sofa in oak.
Three-seater sofa in oak. Ole Wanscher for P. Jeppensen. Designed in 1951. Slightly organic design structure, loose cushions with new covers. Marked with metal placard. Approx. dimensions: W 175 cm. H 73 cm. D 57 cm. SH 47 cm.

Lot no: 5701890
EUR 1,400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 13/08/2020
00:01
EUR 140
Par kunstige træer, bambus (2)
Par kunstige bambustræer med fem realistiske stammer/kraftige grene med blade af polyester, potte af plastic. Højde: ca. 200 cm. Højde på potte: 12 cm. Fremstår uåbnet i original emballage. Modelfotos. (2)

Lot no: 5737455
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13/08/2020
08:43
Engelsk diamanthjertering af 18 kt. hvidguld. London 2004
Engelsk hjertering af 18 kt. hvidguld i form af hjerte prydet med 2 fantasislebne brillanter og prinsessesleben diamant, i alt 0.25 ct. Samlet carat er stemplet i ringskinnen. Stemplet med engelske gold Hallmarks London 2004. Farve: Crystal (J). Klarhed: VS. Vægt ca. 2,5 g. Front B. 0,53 cm. ...

Lot no: 5728828
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 13/08/2020
09:35
EUR 114
Allan Ebeling
ALLAN EBELING, skålfat samt ljusstake, Bo fajans, 1920-tal, grönglaserad keramik, stämplade i godset, mått på skålfat ca 28x28, höjd 11, höjd på ljusstake ca 14 cm

Lot no: 5737506
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13/08/2020
10:00
Matgrupp
MATGRUPP, 5 dlr, sannolikt England, bord med 1 iläggsskiva, 4 stolar, bl a idegran, sitthöjd ca 49, bordets höjd 77, bredd 99 samt längd 158, illäggsskivan 54,5 cm

Lot no: 5737507
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13/08/2020
10:03
Servetter 1800-tal
SERVETTER hopsydda till duk, 1800-talets senare del, blommönster och lagerkransar, varje servett mäter ca 68x68 cm, duken mäter ca 138x212 cm

Lot no: 5737508
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13/08/2020
10:06
Arne Norell soffa
ARNE NORELL, soffa, Cromwell, formgivningsår 1961, klädsel i tyget Jesperröd, lösa plymåer, avtagbar klädsel, ben i mahogny, Märkt Norell, Made in Sweden, 1900-talets slut, längd ca 158, sitthöjd 45 cm

Lot no: 5737509
EUR 241 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13/08/2020
10:09
Rörstrand "Ostindia" servis
MAT- och KAFFESERVIS, "Ostindia", 79 dlr, Rörstrand, bestående av: 12 mattallrikar, 12 djupa, 12 lunch, 3 uppläggningsfat, 1 stekfat, 3 skålar, såssnipa, kaffekanna, 11 kaffekoppar med 12 fat, tekopp, 10 assietter

Lot no: 5737510
EUR 290 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 13/08/2020
10:12
Borens belysning, bordslampa
BORENS BELYSNING, bordslampa, mässing, genombruten skärm, höjd 39 cm

Lot no: 5737511
EUR 241 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13/08/2020
10:15
Diamantörhängen
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter á 0,28 ct, 2 st. á 0,09 ct, ca TW-W(G-H) / VVS, vikt ca 2,5 g

Lot no: 5737512
EUR 700 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 13/08/2020
10:18
Bengt Lindström carborundumetsning
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008) carborundumetsning på papper, komposition, signerad, ca 76x59 cm

Lot no: 5737513
10:21
Halikon kääty halssmycke och armband
HALSSMYCKE och ARMBAND, Skatten från Halikko, brons, halssmyckets längd 70 cm, armbandets längd 18 cm, ursprungliga askar.

Lot no: 5737514
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 13/08/2020
10:24
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 2 st., Genremotiv, olja på pannå, ca 11x9 cm

Lot no: 5737515
10:27
Wilhelm kåge
WILHELM KÅGE, "Planta", ytterfoder med fat, 3 st, Gustavsberg, 1950-tal, lergods, kubisk respektive trekantig form, oglaserade, meföljer 2 fat i gul glasyr, höjd ca 8-9 cm

Lot no: 5737516
10:30
Hyndesæt til Hans J. Wegner, 'Y- stolen'. Cognac læder (4)
Hyndesæt til Hans J. Wegner, 'Y- stolen'. Sæt 4 hynder, betrukket med læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Stol medfølger ikke. (4)

Lot no: 5736954

EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13/08/2020
10:31
Gerhard Albe oljemålning
GERHARD ALBE (1892-1965) Fiskebåt i hög sjö, signerad samt daterad 1946, olja på duk uppsatt på pannå, ca 32x24 cm

Lot no: 5737517
10:33
Lille brillant-solitairevedhæng af 18 kt. guld og hvidguld
Lille brillant-solitairevedhæng af 18 kt. guld og hvidguld prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.10 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI. Vægt ca. 1.1 g. Vedhæng H. 1,4 cm. Ø 0,6 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5701527
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 13/08/2020
10:36
Wilhelm Kåge Agenta
WILHELM KÅGE,"Argenta", 5 dlr, stengods, Gustavsberg 1940-/50-tal, stengods, handmålad dekor i silver, diameter ca 6-19 cm

Lot no: 5737518
10:36
Multicharms-armbånd af 9 kt. guld med 29 charms. Vægt ca. 48,5 g
Multicharms-armbånd af 9 kt. guld med 29 forskellige charms, monteret med sikkerhedskæde og hjertehængelås. 1900-tallets anden halvdel. Vægt ca. 48,5 g. L. 18 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.

Lot no: 5721040
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 13/08/2020
10:36
EUR 698
Nu Bleu affisch
HENRI MATISSE /efter: "Nu bleu" signerad och daterad H. Matisse -52 i trycket, affisch, bladmått ca 100x70 cm

Lot no: 5737519
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13/08/2020
10:39
Orientmatta troligen keshan
ORIENTMATTA, troligen Keshan, ca 226x152 cm

Lot no: 5737520
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 13/08/2020
10:42
Kulturperle- og diamantarmbånd af 18 kt. hvidguld
Kulturperle- og diamantarmbånd af 18 kt. hvidguld, flettet med talrige større og mindre runde og semirunde saltvandskulturperler, bittesmå flodperler og facetslebne hvidguldsperler, afsluttet med skydelås prydet med 5 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.30 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI....

Lot no: 5719141
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 13/08/2020
10:44
Diamantring af 14 kt. af hvidguld
Diamantring af 14 kt. af hvidguld front prydet med 23 små hvide enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.12 ct. Stemplet SH585 med israelsk lyre. Vægt ca. 3,4 g. Front B. 0,6 cm. Ringstr. 60/19.

Lot no: 5731510
EUR 644 DK, Vejle, Dandyvej 13/08/2020
10:56
Gösta Bohm
GÖSTA BOHM (1890-1981): träsnitt, 1932, 51x68 cm.

Lot no: 5737521
11:00
Sideboard
SIDEBOARD, 1950/60-tal, skåp med bakomliggande hyllor, 3 lådor, nyckel finns, teak, höjd ca 83 samt 170x43 cm

Lot no: 5737522
EUR 386 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13/08/2020
11:03
Dragspel Serenelli Italien
DRAGSPEL, Serenelli, Italien, sk pianodragspel, blått, märkt nr 120 C 3003, med fodral

Lot no: 5737523
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 13/08/2020
11:06
Vitrinskåp
VITRINSKÅP, trol. England, glasad front och sidor, intarsia och målad dekor, hyllinredning klädd med plysch, bredd 107, djup 36, höjd 54 cm

Lot no: 5737524
EUR 241 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 13/08/2020
11:09
Hynder til Hans J. Wegners 'Kinastol, i sort læder (2)
Et par vendbare hynder til Hans J. Wegner's Kinesiske stol betrukket med knapsyet, sort læder. Fremstår ubrugte. NB! Stole medfølger ikke. (2)

Lot no: 5737015

EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13/08/2020
11:10
Safir-diamantring
RING, 18K guld och vitguld, briljantslipade diamanter totalt ca 0,17 ct, cabochonslipad safir diameter 3,5 mm, storlek 15,75, vikt ca 8 g

Lot no: 5737525
EUR 350 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 13/08/2020
11:12
12345...329»