Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 357  >> ListGallery Lots per page
Persian Nain carpet. Wool with silk, 355 x 255 cm
Persian Nain carpet with flowers, foliage, edging, and medallions in shades of blue and brown on a beige ground. Wool with silk. 355 x 255 cm.
Lot no: 4957706

EUR 2,687 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2018
08:23:00
EUR 1,881
2 danske hvide lammeskind (2)
2 danske lammeskind - lyse. Tyk og blød kvalitet. Mål ligger ca. mellem 138x79 cm. og 102x67 cm. Der er tale om et naturprodukt, så lille variation i udtryk og nuance kan forekomme. Modelfotos - Bemærk stol medfølger ikke.
Lot no: 4940830

EUR 148 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2018
09:03:00
EUR 87
Coph. Skammel af asketræ, læder
Coph Furniture, Skammel designet af Søren Stage, sæde af cognacfarvet anilin læder, ben af massivt asketræ. H. 36 Ø. 50 cm.
Lot no: 4969420

EUR 202 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/04/2018
09:06:19
Clausen & Søn. Paar niedrige Anrichten aus Teak (2)
Clausen & Søn. Paar niedrige Anrichten aus Teak, professionell nachmontierte massive schräge Beine. Eine Anrichte mit Bareinrichtung. Anrichten jeweils H. 70,5, B. 104, T. 27 cm. (2)
Lot no: 4978554
EUR 672 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2018
09:37:00
EUR 322
Væghængt vitrineskab, sort antikbemaling.
Væghængt vitrineskab udført i sort antikbemaling, udført i træ. Profileret top, front med to låger hvor bag hylder, greb i metal. H. 60. L. 100. D. 26 cm. udstillingsmodel.
Lot no: 4978068

EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/04/2018
09:39:19
Dahl Jensen. 'Hermelin', figur af porcelæn
Dahl Jensen. 'Hermelin', figur af porcelæn, model nr. 1121, 2. sort. L. 23 cm.
Lot no: 4975346
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2018
09:52:26
EUR 175
Skulptur
SKULPTUR, omkring 1900, patinerad zink, man på häst, höjd 34 cm
Lot no: 4977614
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2018
10:00:00
Granatsmycken
KRÅSNÅL, KNAPPAR, 1 par, ÖRHÄNGEN, 3 par, delar av, äldre granater, omkring 1900, varav ett par i form av flugor resp. med rosenstenar
Lot no: 4977615
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2018
10:02:00
Brilliant cut diamond 0.42ct
Brilliant cut diamond 0.42ct Colour: (D) River Clarity; SI2 Accompanied by a IGI certificate
Lot no: 4901533
EUR 1,000 BE, Antwerpen 24/04/2018
10:02:00
EUR 425
Air Breeze. Atlantic Nordic varmepumpe, model KCV 20-028 (2)
Air Breeze. Atlantic Nordic varmepumpe, model KCV 20-028, med varme, aircondition, affugtning og blæsefunktion. Fjernbetjening og manual medfølger. Mål på kasser: 54 x 80 x 27 og 35 x 86 x 25 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. (2 kolli)
Lot no: 4904795

EUR 511 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2018
10:02:00
EUR 242
Hjertering m/ diamanter, 9 kt hvidguld, 0.10 ct.
Hjertering med diamanter samt rillet ringskinne udført af 9 kt guld prydet med talrige små brillanter på tilsammen ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton (H). Farve: P1. Ringstr. 17 mm/ 54. Stemplet 375/ FHP for Diamonds by Frisenholm.
Lot no: 4946781

EUR 148 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/04/2018
10:03:00
Orientmatta Kirman
ORIENTMATTA, semiantik, Kirman, ca 244x336 cm
Lot no: 4977616
EUR 519 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2018
10:04:00
Jaan Tuuling
JAAN TUULING (Estland, 24. november 1930 Petseri - 6. veebruar 1998 Tabasalu): I vasskanten, signerad och daterad J Tuuling -83, olja på pannå, ca 42x56 cm;. . HISTORIK:. Jaan Tuuling, född 24 november 1930 i Petseri. Död 6 februari 1998 i Tabasalu. Var en estnisk konstnär.. Jaan Tuuling gick ut ...
Lot no: 4977617
10:06:00
Lindman Bilder ur Nordens Flora
BILDER UR NORDENS FLORA efter C A M Lindman, ca 300 lösa blad, 1900-talets första hälft, färglitografier, bladstorlek ca 24x16 cm
Lot no: 4977618
10:08:00
Caves Vidigal 'Brutalis', 2013. Fire flasker. OWC. (4)
Caves Vidigal 'Brutalis', årgang 2013, Portugal. Druer Alicante Bouschet samt Cabernet Sauvignon. Fire flasker i original uåbnet trækasse.
Lot no: 4978093

10:09:32
EUR 128
Alvar Aalto stolar
ALVAR AALTO, (4) stolar, modell 611, Artek, Finland, björk, flätad sadelgjord, delvis etikettmärkta, tillverkade 2010, bredd ca 44 cm, sitthöjd ca 45 cm
Lot no: 4977619
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2018
10:10:00
Vilhelm Bjerke-Petersen oljemålning
VILHELM BJERKE PETERSEN (Danmark, 1909-1957): Kvinna i skog, signerad v.b.p, olja på pannå, ca 65x53 cm
Lot no: 4977620
EUR 1,245 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2018
10:12:00
Piet Hein / Bruno Mathsson. Rektangulært bord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord med hvid laminatplade og spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. HxLxB: 70x120x80cm. Fremstår med ridser og slagmærker.
Lot no: 4933613
10:12:00
Orientmatta Isfahan
ORIENTMATTA, Isfahan, bumull på silkesvarp, ca 200x128 cm
Lot no: 4977621
EUR 259 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2018
10:14:00
Olle Larsson oljemålning
OLLE LARSSON (född 1926): Arbetare, signerad Olle Larsson, olja på duk, 82x50 cm
Lot no: 4977622
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2018
10:16:00
Soffa Bröderna Andersson
BRÖDERNA ANDERSSON, soffa, tvåsitsig, lösa sitt- och ryggplymåer, klädsel i textil, ben av bok, sitthöjd 43, längd 185 cm
Lot no: 4977623
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/04/2018
10:18:00
Edvard Kindt-Larsen for Georg Jensen. 'Butterfly' halskæde af sterlingsølv, model 104A
Georg Jensen. 'Butterfly' halskæde af sterlingsølv monteret med lås og ottetalshaspe. Designet af Edvard Kindt-Larsen L. ca. 39 cm. Vægt 46,2 g.
Lot no: 4978103
EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2018
10:18:28
EUR 188
Emil Ekman oljemålning
EMIL EKMAN (1880-1951): Motiv med fiskeflotta, signerad Emil Ekman, olja på duk, ca 57x80 cm
Lot no: 4977624
10:20:00
Kvadratisk sofabord, glas / stål
Kvadratisk sofabord med stel af stål, plade af glas, H. 38 cm. 94,5x94,5 cm. Fremstår med brugsspor, afslag på 3 hjørner samt ene ben skævt.
Lot no: 4974641
EUR 202 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2018
10:21:53
Halsband 18 k guld
HALSBAND, 18 k guld, stämplar otydliga, länkdelar med abstrakt dekor, längd ca 43 cm, vikt ca 15,5 g
Lot no: 4977625
EUR 415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2018
10:22:00
Pablo Picasso planscher
PABLO PICASSO, 5 st, ur "Pablo Picasso, Linocuts", 1962, nr 24, "Bacchanal with Mother and Child", nr 25, "Female Head with Necklace", nr 26, "Mother and Child, with Dancer and Flute Player, nr 27, "Bacchanal with Pair of Lovers", nr 28, "Bacchanal with Goat", varav 4 st daterade i trycket, bladm...
Lot no: 4977626
10:24:00
Reijmyre Josephine vitvins champagneglas
REIJMYRE GLASBRUK, "Josephine", vitvins/champagneglas, 12 st., klar glasmassa, 30 cl, höjd ca 25 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sker i hyttan i Reijmyre, Skedev...
Lot no: 4977627
10:26:00
Soffa Bröderna Andersson
Lot no: 4977628
10:28:00
Unika vask af flodsten.
Unika vask af flodsten, med glatpoleret inderside samt hul til afløb. Ca. mål 51 x 40 x 15,5 cm. Color: Riverstone.
Lot no: 4888348

10:28:24
EUR 114
Børge Mogensen. 'Folkestolen' samt armstol, eg / uld (2)
Børge Mogensen (1914-1972), 'Folkestolen' samt armstol med stel af eg, begge betrukket med uld, model 3242 & 3236, fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. H. 73 cm. Sædehøjde 44/43 cm. Brugsspor samt slid og enkelte pletter på uld. (2)
Lot no: 4974588
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2018
10:28:46
EUR 114
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 357  >>