Aluminia samt Royal Copenhagen. 'Sonja' service af fajance (194)

Varenummer: 5175440
Hammerslagspris: DKK 5.000
Vurdering: DKK 3.000

Aluminia samt Royal Copenhagen. 'Sonja' service af fajance bestående af:

12 desserttallerkener, Ø 15,5 cm.
fem desserttallerkener, Ø 17,5 cm.
Syv desserttallerkener, Ø 17 ,5 cm.
Otte frokosttallerkener, Ø 21 cm.
12 middagstallerkener, Ø 23,5 cm.
Vase.
Tre smørbakker.
To flødekander.
Tre sukkerskåle.
To skåle, Ø 14 cm.
Skål, Ø 15,5 cm.
Lågterrin, Ø 26 cm.
Tre skåle, Ø 24 cm.
Lågskål, Ø 24 cm.
Ni dybe tallerkener, Ø 23 cm.
Fire middagstallerkener, Ø 25,5 cm.
Par runde skåle, Ø 25 cm.
Seks cabaretskåle.
Syv smørasietter/kuvertaskebægre.
Marmeladekrukke.
Syv æggebægre.
Par små krus, H. 6,5 cm.
Par kopper u. hank.
Tre stager.
Mælkekande.
Chokoladekande.
Par kaffekander.
Tekande.
To fyrfade.
Tre dybe tallerkener, Ø 23 cm.
Fire bouillonkopper.
M. fire underkopper.
Tre saltbøsser.
Tre peberbøsser.
Seks mokkakopper.
M. seks underkopper.
Seks kaffekopper.
M. seks underkopper.
Fem tekopper.
M. otte underkopper.
Hjerte/-bladformet asiet.
Firkantet skål / askebæger.
Lille saucekande.
Stor saucekande.
Par sauceskåle.
Fem serveringsskåle, Ø 11/15/17/19/22 cm.
Cabaretfad.
Par bladformede asietter.
Fad, 30 x 20 cm.
Firkantet skål, 14 x 7 cm.
Aflangt fad, L. 18 cm.
Seks ovale fade, L. 23/28/32/32/38/38 cm.
Fremstår med brugsspor, krakeleringer i glasuren, enkelte misfarvede dele. (194)
Auktionen afsluttes:  12-12-2018 20:05:00