André Heller, Brockhaus Enzyklopädie, kunstnerudgave/Rara 'Brockhaus Enzyklopädie 2000', 24 bind, signeret (5)
Hammerslagspris:
EUR
5.588
Vurdering:
EUR
900
6.705
André Heller (f. 1947), ’Brockhaus Enzyklopädie 2000’, kunstnerisk udformet udgave af ’Brockhaus - Die Enzyklopädie, i 24 bind’, 20. reviderede og aktualiserede oplag, udkommet hos F.A. Brockhaus, Leipzig/Mannheim 1996 - 1999, i et begrænset oplag på 2000 eksemplarer nummereret med arabertal (samt 50 forlagseksemplarer nummereret med romertal). Alle eksemplarer er signeret af kunstneren samt af forlæggerne Hubertus Brockhaus og Florian Langenscheidt på titelsiden af første bind og desuden betegnet med nummer ’613’. Hvert bind med halvlæderindbinding, en sættekasse-/vitrinedel med 14 eksponater i hver, bogryggene fremstår hver især med rygprægning, hologramklistermærke, rygtitel i sølv med latinske bogstaver og i 12 andre skriftarter. Hologrammerne på bogryggene danner navnetrækket ’BROCKHAUS 2000 HELLER’. I slutningen af hvert bind befinder der sig en planche med forklaringer til indbindingen af eksponaterne, de 24 bind befinder sig i 4 plexiglaskassetter hver på H. 27,5 cm, B. 44,5 cm, D. 19,5 cm. Desuden medfølger oversigtsbindet ’Brockhaus Enzyklopädie 2000. Das Werk im Überblick' i en separat kartonkassette. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist foldespor. (5)
I oversigtshæftet forklares følgende: 'Wie die Enzyklopädie faktisches Wissen über Menschen und Kulturen zusammenstellt, so sind André Hellers Einbandvitrinen eine Dokumentation seiner ganz persönlichen Sichtweise der Welt. (...) Insgesamt 312 Objekte aus aller Welt hat André Heller für die 'Füllung' der Vitrinen zusammengetragen'. Verteilt auf 24 Bände. Devotionalien für die Guckkästchen seiner Zeitgeschichte. Seien es nun ein Kupferspiegel aus Sansibar, die Ziegenhaut aus dem Tschad, ein Mao-Abzeichen aus China oder ein NASA-Foto vom Jupitermond' (s. 16 f.).
21-05-2018 21:06:00
Kundenr. | Dato | Tid (CET) | Bud | |
1788276
21-05-2018
21:04:00
EUR
1545097
20-05-2018
08:08:17
EUR
700
1545097
20-05-2018
08:07:59
EUR
650
1545097
20-05-2018
08:07:46
EUR
600
1545097
14-05-2018
16:32:12
EUR
1545097
14-05-2018
16:32:12
EUR
500
1545097
14-05-2018
16:32:12
EUR
475
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
450
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
425
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
400
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
375
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
350
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
325
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
300
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
275
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
250
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
225
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
200
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
190
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
180
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
170
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
160
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
150
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
140
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
130
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
120
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
110
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
100
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
95
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
90
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
85
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
80
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
75
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
70
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
65
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
60
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
55
1545097
14-05-2018
16:29:55
EUR
50
1545097
14-05-2018
16:29:37
EUR
45
1545097
14-05-2018
16:22:50
EUR
40