André Heller, Brockhaus Enzyklopädie, kunstnerudgave/Rara 'Brockhaus Enzyklopädie 2000', 24 bind, signeret (5)

Varenummer: 4976158
Hammerslagspris: EUR 750
DKK 5.588
Vurdering: EUR 900
DKK 6.705

André Heller (f. 1947), ’Brockhaus Enzyklopädie 2000’, kunstnerisk udformet udgave af ’Brockhaus - Die Enzyklopädie, i 24 bind’, 20. reviderede og aktualiserede oplag, udkommet hos F.A. Brockhaus, Leipzig/Mannheim 1996 - 1999, i et begrænset oplag på 2000 eksemplarer nummereret med arabertal (samt 50 forlagseksemplarer nummereret med romertal). Alle eksemplarer er signeret af kunstneren samt af forlæggerne Hubertus Brockhaus og Florian Langenscheidt på titelsiden af første bind og desuden betegnet med nummer ’613’. Hvert bind med halvlæderindbinding, en sættekasse-/vitrinedel med 14 eksponater i hver, bogryggene fremstår hver især med rygprægning, hologramklistermærke, rygtitel i sølv med latinske bogstaver og i 12 andre skriftarter. Hologrammerne på bogryggene danner navnetrækket ’BROCKHAUS 2000 HELLER’. I slutningen af hvert bind befinder der sig en planche med forklaringer til indbindingen af eksponaterne, de 24 bind befinder sig i 4 plexiglaskassetter hver på H. 27,5 cm, B. 44,5 cm, D. 19,5 cm. Desuden medfølger oversigtsbindet ’Brockhaus Enzyklopädie 2000. Das Werk im Überblick' i en separat kartonkassette. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist foldespor. (5)
I oversigtshæftet forklares følgende: 'Wie die Enzyklopädie faktisches Wissen über Menschen und Kulturen zusammenstellt, so sind André Hellers Einbandvitrinen eine Dokumentation seiner ganz persönlichen Sichtweise der Welt. (...) Insgesamt 312 Objekte aus aller Welt hat André Heller für die 'Füllung' der Vitrinen zusammengetragen'. Verteilt auf 24 Bände. Devotionalien für die Guckkästchen seiner Zeitgeschichte. Seien es nun ein Kupferspiegel aus Sansibar, die Ziegenhaut aus dem Tschad, ein Mao-Abzeichen aus China oder ein NASA-Foto vom Jupitermond' (s. 16 f.).
Auktionen afsluttes:  21-05-2018 21:06:00