Gå til mobilt website
Log ud
Bliv bruger
Min side
Hjælp
Auktioner
Fast pris
Kategorier
Få en vurdering
Tilbage
Auktioner
Maleri og skulpturer
Ældre billedkunst
Følg denne vare
Følg ikke denne vare mere
Du er ikke logget ind
Du følger nu denne vare
Varer jeg følger
Anna Ancher (1859 - 1935)
:
1995738
Hammerslagspris
:
200.000
Vurdering
:
300.000
Anna Ancher. Interiør fra kunstnerindens stue. Olie på lærred. Sign. A. Ancher 1913. 74 x 65 cm. Proveniens: Samlingen efter Jens Stoffer Iversen. Udstillinger: Charlottenborg 1913, nr. 9. Anna Ancher var først og fremmest kolorist, til stadighed optaget af farvens mangfoldighed i Skagens skarpe lys, hvor hendes arbejder også opleves bedst. I olieskitser, der til tider er forenklet til de blotte farvenotater, kunne hun med en for sin tid forbavsende dristighed og styrke gengive f.eks. en violet vej mellem rosa huse, eller hedens grøn-grå farverigdom. Med pastelkridt opnåede hun endnu større intensitet og kunne give selv konturløse blyantstegninger lysfylde. Motiver som f. eks. den rygvendte unge kvinde ved vinduet i hjemmets nordstue og den syende kvinde set i profil på baggrund af en solbeskinnet væg, genoptog hun gang på gang med årtiers mellemrum, hvilket vanskeliggør dateringen af hendes arbejder. I det sidstnævnte nærmer hun sig abstraktionen, men uden nogensinde at blive nonfigurativ.
05-10-2010 20:06:00
Fået hammerslag? - Se transportmuligheder når du
betaler for din vare
5
15
50
Alle
Kundenr.
Dato
Tid (CET)
Bud
607725
24-09-2010
08:50:00
200000
Til toppen