Anna Ancher (1859 - 1935)

Varenummer: 1995738
Hammerslagspris: DKK 200.000
Vurdering: DKK 300.000

Anna Ancher. Interiør fra kunstnerindens stue. Olie på lærred. Sign. A. Ancher 1913. 74 x 65 cm. Proveniens: Samlingen efter Jens Stoffer Iversen. Udstillinger: Charlottenborg 1913, nr. 9. Anna Ancher var først og fremmest kolorist, til stadighed optaget af farvens mangfoldighed i Skagens skarpe lys, hvor hendes arbejder også opleves bedst. I olieskitser, der til tider er forenklet til de blotte farvenotater, kunne hun med en for sin tid forbavsende dristighed og styrke gengive f.eks. en violet vej mellem rosa huse, eller hedens grøn-grå farverigdom. Med pastelkridt opnåede hun endnu større intensitet og kunne give selv konturløse blyantstegninger lysfylde. Motiver som f. eks. den rygvendte unge kvinde ved vinduet i hjemmets nordstue og den syende kvinde set i profil på baggrund af en solbeskinnet væg, genoptog hun gang på gang med årtiers mellemrum, hvilket vanskeliggør dateringen af hendes arbejder. I det sidstnævnte nærmer hun sig abstraktionen, men uden nogensinde at blive nonfigurativ.
Auktionen afsluttes:  05-10-2010 20:06:00

607725 24-09-2010 08:50:00 DKK 200000