Arne Hovmand-Olsen. Skulpturel stol, model 71, eg og teak

Varenummer: 5225917
Hammerslagspris: DKK 4.000
Vurdering: DKK 5.000

Arne Hovmand-Olsen (1919-1989). Skulpturel stol med stel af mørkbejdset massivt egetræ med greb omviklede med sort gummi, formbøjet sæde og kopstykke af fineret teaktræ, samlingsdetaljer med indlægninger af lyse og mørke træsorter, polstret sæde betrukket med sort scai. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Mogens Kold, model nr. 71. Fremstår med brugsspor.
Litteratur: Bodil Busk Laursen: 'Mesterværker: 100 års dansk møbelsnedkeri' (2003).
Auktionen afsluttes:  20-02-2019 20:33:00