Arne Jacobsen. Ægget, model 3316, Sort læder, Brown label 2016 med vip og returdrej

Varunummer: 5414269
Auktionen utlöper om:
dagar
timmar
minuter

Nästa bud: DKK 25 000
SEK 36 141
Utropspris: DKK 48 000
SEK 69 391
Till det angivna priset tillkommer klubbslagsavgift och  22,5% i provision.

Arne Jacobsen 1902 - 1971. Ægget. Hvilestol med vippeanordning og returdrej, betrukket med sort læder, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen, Brown label 2016 med serienummer indgraveret i stel. H. 103/41 cm. Minimale brugsspor. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne Jacobsen' 1998 Bl.a omtalt s. 144,432 gengivet s. 433,438-439,467,471-472.

Ge bud på varan

Läs mer om budgivning här

Auktionen avslutas:  2019-11-20 20:30:00

1737490 2019-11-17 18:20:29 DKK 24000