Arne Jacobsen. DJOB Bord produceret af Montana

Varenummer: 5587810
Hammerslagspris: DKK 300
Vurdering: DKK 1.000

Arne Jacobsen (1902 - 1971). DJOB Bord, model AJ1300. Arne Jacobsen tegnede DJOB bordet i 1971 til kontorer og mødelokaler i Danmarks Nationalbank. DJOB bordet passer med sit stilrene design ind mange steder enten som spisebord, arbejdsbord eller møde bord. Bordets stel er produceret i eloxeret aluminium med vinkler og fødder i Zink med aluminiumslegering. Bordpladen er produceret i 19 mm MDF, der er belagt med PERSTOF Laminat farve 04 Anthracite. Bordplade kanter er sortlakeret. L. 130 cm. x B. 82 cm. x H. ca. 70,5 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser / mærker forekommer.
Auktionen afsluttes:  17-02-2020 18:10:00

1466037 17-02-2020 17:33:00 DKK 300