Arne Jacobsen. Lænestol, 'Ægget' med vippefunktion, model 3316

Varenummer: 5233700
Hammerslagspris: DKK 25.000
Vurdering: DKK 32.000

Arne Jacobsen. Lænestol, 'Ægget' med vippefunktion, model 3316 Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Ægget' betrukket med lyst læder, firpas fod af aluminium, vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen, stemplet. Ombetrukket for et år siden. Få brugsspor.
Auktionen afsluttes:  23-02-2019 19:53:00