Arne Jacobsen. Oxford armstol, Red Label fra 2009 Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 5720597

Varenummer: 5410027
Hammerslagspris: DKK 5.000
Vurdering: DKK 7.000

Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med mellemhøj ryg, armlæn samt fempas stjernefod med drej af forkromet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2009 med label herfra, Red Label. H. 103/47 cm. Fremstår med lette brugsspor, armlæn med hår-ridser
Auktionen afsluttes:  14-07-2020 20:18:00