Arne Jacobsen, Ægget, model 3316 fremstillet hos Fritz Hansen med fodskammel, model 3127 fremstillet hos Fritz Hansen (2) Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 4269349

Varenummer: 4198211
Hammerslagspris: EUR 3.000
DKK 22.350
Vurdering: EUR 3.500
DKK 26.075

Arne Jacobsen, Ægget, model 3316 fremstillet hos Fritz Hansen med fodskammel, model 3127 fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen til Hotel Royal i København. Firpasfod af aluminium, drejelig midterstamme, betrukket med gulorange meleret stof. Lænestol med vippefunktion og returmekanik. Betegnet. Fremstår med lette alders- og brugsspor, mindre delvis slitage. (2)
Auktionen afsluttes:  28-03-2016 20:21:15