Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
På grund av copyright avgift på varan kan
bilderna inte visas.

Asger Jorn. Komposition, olie på lærred.cd Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 5091273

Varunummer: 5045372
Auktionen är avslutad
Klubbslag: DKK 305 000
SEK 436 826
Utropspris: DKK 600 000
SEK 859 329
Till det angivna priset tillkommer klubbslagsavgift och  22,5% i provision.
Asger Jorn. (1914-1973). Komposition, olie på lærred, sign. Jorn, samt på bagsiden 'Jorn 1950, signeret 1972'. 77,5 x 70,5 (84 x 77 cm)
Proveniens: Museumsbygningens Kunstauktioner, 2006. F. C. Boldsen. København. DK. Knud Thomsen, Esbjerg. DK

Litteratur: Guy Atkins: 'Asger Jorn: Jorn in Scandinavia 1930 - 1953' , nr. 633, afbildet side 386.

Auktionen avslutas:  2018-08-16 15:00:00

Ropat in en vara? - Se transportmöjligheter när du betalar för din vara

818884 2018-08-14 22:45:25 DKK 305000
154139 2018-08-07 11:44:23 DKK 300000