Axel Einar Hjort (1888-1959), fyra stolar "Utö" samt furubord

Varenummer: 2256193
Vurdering: SEK 35.000
DKK 22.327

Axel Einar Hjort (1888-1959), fyra stolar, Utö, i syrabetsad furu. Svängd spjälförsedd rygg och skålad sits. Mått: höjd 80 cm, bredd 46 cm, djup 40 cm. Nordiska Kompaniet, 1930-tal. Bord i bockmodell, okänd formgivare, med utdragsklaffar. Tilläggsskivor saknas. 1930-tal. Mått bord: längd 140 cm, bredd 70 cm, höjd 75 cm. Framstår med bruksslitage samt en stol med mindre kantavslag. (5)

Vänligen notera att auktionen är förlängd på grund av ändring i katalogtexten.

JH Transport erbjuder transport av denna vara till en kostnad av DKK 300 + dansk moms till JH's lager i Odense eller Ishöj, Danmark.
Auktionen afsluttes:  03-06-2011 20:10:00