Axel Einar Hjort (1888-1959), fyra stolar "Utö" samt furubord
Vurdering:
SEK
35.000
22.327
Axel Einar Hjort (1888-1959), fyra stolar, Utö, i syrabetsad furu. Svängd spjälförsedd rygg och skålad sits. Mått: höjd 80 cm, bredd 46 cm, djup 40 cm. Nordiska Kompaniet, 1930-tal. Bord i bockmodell, okänd formgivare, med utdragsklaffar. Tilläggsskivor saknas. 1930-tal. Mått bord: längd 140 cm, bredd 70 cm, höjd 75 cm. Framstår med bruksslitage samt en stol med mindre kantavslag. (5)
Vänligen notera att auktionen är förlängd på grund av ändring i katalogtexten.
JH Transport erbjuder transport av denna vara till en kostnad av DKK 300 + dansk moms till JH's lager i Odense eller Ishöj, Danmark.
03-06-2011 20:10:00