Bernt Pedersen. Fire lænestole, 'Kludestolen'/The Rag Chair (4)

Varenummer: 5511878
Hammerslagspris: DKK 3.400
Vurdering: DKK 4.000

Bernt Pedersen. Fire lænestole, 'Kludestolen' / The Rag Chair med stel af massivt Oregon Pine. H. 90 cm. B. 67 cm. Sh. 37 cm. Litt: Per H. Hansen & Klaus Petersen: Den store danske Møbelguide, s. 55. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker på stel, samt stedvis plettet og hullet stof. Defekt lynlås på en nakkepude (4)
Auktionen afsluttes:  28-11-2019 18:41:29