Bing & Grøndahl. Klitrose, dele til kaffe- og spisestel af porcelæn(91)

Varenummer: 5662804
Hammerslagspris: DKK 900
Vurdering: DKK 1.500

Bing & Grøndahl. Klitrose, dele til kaffe- og spisestel af porcelæn bestående af: 1 kagefad Ø. 26 cm. 17 middagstallerkener Ø. 24,5 cm(med mini. skår på kant). 13 suppetallerkener Ø. 24,5 cm. 6 dybe desserttallerkener Ø. 21 cm. 1 opsats H. 7 cm, Ø. 24,5 cm. 2 ovale fade L. 25/34 cm. 2 serveringsskåle H. 9 cm, Ø. 21 cm. 1 trekantet fad H. 23 cm. 3 sauceskåle på fast fod L. 23 cm. 1 saltkar L. 8 cm. 12 kagetallerkener Ø. 15 cm. 13 underkopper, 8 kaffekopper, 1 sukkerskål +løs låg. 2 asietter L. 23 cm. 2 flødekander H. 10,5 cm. (1 med mini. chip). 2 smørasietter L. 8,5 cm. 3 peberbøsser, samt 1 saltbøsse. 1. og 2. sort. Brugsspor(91)
Auktionen afsluttes:  20-05-2020 17:08:00