Christian E. Hansen Canada stol. Rullebord af bøg samt lille sidebord (3)

Varenummer: 5289053
Hammerslagspris: DKK 550
Vurdering: DKK 1.500

Christian E. Hansen Canada stol af bøgetræ med tremmeryg Fremstillet hos Fritz Hansen, 1940'erne. Stribet hynder. H. 82 cm. SH. 43 cm. Brugsspor.
Rullebord / barbord med stel af lakeret bøg. Plade af matteret glas. Monteret med hjul. H. 59 cm. B. 73 cm. D. 42 cm. Fremstår med ridser samt brugsspor.
Lille sidebord af bøg med hylde. H. 60 cm. B. 54 cm. D. 30 cm. Fremstår med kraftig slitage. (3)
Auktionen afsluttes:  31-03-2019 21:12:15