En samling glas, 33 delar

Varenummer: 2260194
Hammerslagspris: SEK 1.150
DKK 734
Vurdering: SEK 1.200
DKK < 1.000

Glasverkstan,. En samling konstglas, bestående av vas, höjd 25,5 cm, diam 16 cm, 2 vinglas, höjd 23,5 cm, ljuslykta, höjd 13 cm, skålar, höjd 8 resp 10,5 cm, diam 17 resp 22 cm. Signerade. Erika Lagerbielke, Orrefors. Servisglas, modell "Mistral". Bestående av 4 st glas, höjd 7,5 - 17,5 cm. Anne Nilsson, ljusstakar, modell "Doremi". 10 st. Höjd 16,5 cm. Etikettmärkta. Rolf Sinnemark, Kosta. 3 st Bordsarmaturer/skulpturer. Kristall. Gjutna. Höjd 25 cm, bredd 15 cm. Signerade Kosta 98221 Sinnemark. Lampsocklar ej monterade, medföljer ej. Lindshammar, flaska samt fat. Bemålat glas. Flaska med handmålad dekor, höjd 30,5 cm, bredd 20 cm. Fat med dekor av blomma, diam 37 cm. Signerad Magdalena Nilsson, Lindshammar, 2005. Strömbergshyttan. Glas. Två skålar, diam 26 cm resp 13 cm. Signerade AÖ, sg Strömbergshyttan. (Anna Örnberg), 3 st pokaler, höjd 18 cm. Signerade AH 2119, Sg Strömbergshyttan samt Astrid. Nybro, vaser samt skålar i bemålat glas. Två vaser, höjd 25 cm resp 20 cm. Skål, höjd 10 cm, diam 18,5 cm. Etikettmärkta samt målarsignaturer. 2000-tal. (33)

Auktionen afsluttes:  07-06-2011 21:05:00