En samling smykker af sølv og sterlingsølv mm. (17)

Varenummer: 5557148
Hammerslagspris: DKK 950
Vurdering: DKK 2.000

En samling div. vintage smykker af sølv og sterlingsølv, bl.a. bestående af:
A. Michelsen broche af sterlingsølv i form af blad. B. 6,6 cm.
Broche af sølv i Bindesbøll stil. B. 3,8 cm.
Broche af sølv i form af krabbe, monteret med turkis og syntetiske røde sten. B. 5,5 cm.
Broche af sølv i form af blad. Stemplet A&K. B. 6,5 cm.
Simon Schultz, bladformet broche af sølv med ciceleringer og kugle. B. 4,3 cm.
Hermann Siersbøl broche af sterlingsølv i form af bærgrene. B. 5 cm.
Et par runde brocher af sølv med stiliseret bladværk, den ene mangler lukke. Ø 3,2 cm.
I alt 15 brocher og en ring. Vægt i alt ca. 106 gr.
Samt rund 'Asøe' broche af tin, monteret med poleret ravstykke. Ø 4,7 cm. (17)
Auktionen afsluttes:  21-01-2020 14:57:49