En samling smykker af sterlingsølv, sølv m.m. (27)

Varenummer: 5477148
Hammerslagspris: DKK 800
Vurdering: DKK 1.000

En samling smykker af sterlingsølv og sølv omfattende: et smykkesæt med spiralformede led bestående af 1 collier, L. 44-47 cm, 1 armlænke, L. 18-21 cm, og et par ørestikker; 2 Scrouples-vedhæng, hhv. oxideret og delvist forgyldt, og hhv. med oxideret og forgyldt kæde af sterlingsølv, 1 forgyldt Flora Danica-vedhæng, 1 bismarckarmlænke, L. 20 cm, 1 armring omdannet fra en ske, 2 moderne ringe hvoraf den ene prydet med en slebet agat, ringstr. 59 og 60, et par øreskruer med hesteskoformede vedhæng (kun vedhængene af sølv, 6 brocher, 1 slipseclip. Samlet vægt ca. 188 g.
Endvidere 2 armringe, 1 armlænke og et par øreskruer af andet metal. Fremstår med brugsspor, slipsnål med gravering, to turkiser på hesteskøre-øreskruer knækket. (27)
Auktionen afsluttes:  29-10-2019 19:30:00