En samling smykker i sterlingsølv og sølv (24)

Varenummer: 5693044
Hammerslagspris: DKK 800
Vurdering: DKK 1.000

En samling smykker i sterlingsølv og sølv bestående af: 5 halskæder - omega og venezia - hvoraf én med små perler i forgyldt, oxideret og blankt sølv, 1 vedhæng, 6 ringe hvoraf én med dekoration i messing af kobber og prydet med blå månesten, str. 53,5, 54, 2x55, 57 (månestensringen) og 57,5, et par ørestikker, 7 brocher hvoraf et Georg Jensen kongemærke og én med blå månesten og perle, et par manchetknapper fra Hans Jensen. Samlet vægt ca. 134 g. Fremstår med brugsspor, lås på den ene Siam-broche fungerer ikke optimalt, månestensringen med en kort revne på ringskinnen. (24)
Auktionen afsluttes:  21-06-2020 19:44:00