Fritz Carl Werner Ebel 1835-1895, 'Waldlandschaft mit Kühen am See'

Varenummer: 1281690
Vurdering: EUR 4.000
DKK 29.800

Fritz Carl Werner Ebel 1835-1895, 'Waldlandschaft mit Kühen am See'. Olie på lærred. Med monogram 'F.E.' og dateret '1879' forneden til venstre. Optegnet i: Thieme/Becker. Fremstår med kraftige krakeleringer, noget snavset, kanter med slitage, delvise retoucheringer. H. 40,5cm, B. 56,5cm.

Dette er en deLuxe-vare af særlig kvalitet. Effekterne til deLuxe udvælges af et panel af Lauritz.coms eksperter. deLuxe-varer kan efterses i de auktionshuse, hvor de er indleveret.

Se samtlige deLuxe varer

Auktionen afsluttes:  04-06-2008 16:26:00