Fritz Hansen. lænestol, variant af model 1669. 1940 erne

Varenummer: 5368600
Hammerslagspris: DKK 7.000
Vurdering: DKK 6.000

Lænestol med svungne armlæn og ryg, ben af bøgetræ, knapsyet i ryggen, betrukket med uldstof , H. 73 B. 76 D. 76 cm, sædehøjde 37 cm. 1940'erne. Fremstillet hos Fritz Hansen som variant af model 1669. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, manglede knap, betræk med slitage og huller.
Auktionen afsluttes:  25-06-2019 20:52:17