Fritz Hansen, tilskrevet. Lænestol, ant. variant af model 1669. 1940'erne

Varenummer: 4976768
Hammerslagspris: DKK 350
Vurdering: DKK 3.000

Fritz Hansen, tilskrevet. Lænestol med svungne armlæn og ryg, ben af bejdset træ, senere betrukket med møbelstof, H. 88 cm. B. 80 cm. sædehøjde 40 cm. 1940'erne. Ant. fremstillet hos Fritz Hansen som variant af model 1669. Fremstår med alders- og brugspor, en knap mangler, knapper løse i syning på bagstykke, slitage på armlæn.
Auktionen afsluttes:  23-04-2018 20:27:38

103255 23-04-2018 20:25:38 DKK 350
1388431 23-04-2018 08:49:23 DKK 300