Fritz Petzholdt tilskrevet, Den Collinske Gaard i Bredgade, olie på lærred, Den

Varenummer: 4138890
Hammerslagspris: DKK 15.000
Vurdering: DKK 30.000

Den Collinske Gaard i Bredgade, olie på lærred, usigneret, tilskrevet Fritz Petzholdt 1805-1838, 21x26 cm. (33,5x38,5)

Fremstår med krakelleringer og minimale farvebortfald. Bagpå betegnet med blyant: 'Øverst: ...rden Nr. 159 i Norgesgade ... tilhørende konferendzraad Coll... Ungdomsarbeide af Fritz Petzholdt.' Nederst 'Den Collinske Gaard set fra Bredgade malet af Petzholdt (1805-1838)'

Proveniens: til Jonas Collins efterkommer. Petzholdt var knyttet til Collinfamilien gennem sin søster Augusta Collin født Petzholdts ægteskab med Gottlieb Collin. Motivet er senere gengivet på raderinger af Carl Frederik Bartsch 1829-1908
Auktionen afsluttes:  26-04-2016 19:39:00

700515 26-04-2016 18:48:42 DKK 15000