Gå til mobilt website
Log ud
Bliv bruger
Min side
Hjælp
Auktioner
Fast pris
Kategorier
Få en vurdering
Tilbage
Auktioner
Maleri og skulpturer
Ældre billedkunst
Følg denne vare
Følg ikke denne vare mere
Du er ikke logget ind
Du følger nu denne vare
Varer jeg følger
Fritz Petzholdt tilskrevet, Den Collinske Gaard i Bredgade, olie på lærred, Den
:
4138890
Hammerslagspris
:
15.000
Vurdering
:
30.000
Den Collinske Gaard i Bredgade, olie på lærred, usigneret, tilskrevet Fritz Petzholdt 1805-1838, 21x26 cm. (33,5x38,5)
Fremstår med krakelleringer og minimale farvebortfald. Bagpå betegnet med blyant: 'Øverst: ...rden Nr. 159 i Norgesgade ... tilhørende konferendzraad Coll... Ungdomsarbeide af Fritz Petzholdt.' Nederst 'Den Collinske Gaard set fra Bredgade malet af Petzholdt (1805-1838)'
Proveniens: til Jonas Collins efterkommer. Petzholdt var knyttet til Collinfamilien gennem sin søster Augusta Collin født Petzholdts ægteskab med Gottlieb Collin. Motivet er senere gengivet på raderinger af Carl Frederik Bartsch 1829-1908
26-04-2016 19:39:00
Fået hammerslag? - Se transportmuligheder når du
betaler for din vare
5
15
50
Alle
Kundenr.
Dato
Tid (CET)
Bud
700515
26-04-2016
18:48:42
15000
Til toppen