Georg Jensen m.fl. En samling bestikdele i forskellige mønstre af sølv og sterlingsølv (21)

Varenummer: 4945692
Hammerslagspris: DKK 4.000
Vurdering: DKK 5.000

En samling bestikdele fra Georg Jensen i forskellige mønstre af sølv og sterlingsølv bestående af 'Margrethe' middagsske og middagskniv med blad af stål (19 og 20,5 cm.), moderne middagskniv (23 cm.), 'Akkeleje' middagsske (20 cm.), 'Cypres' barneske (15,5 cm.), 'Pyramide' barneske, barnekniv med blad af stål, barnegaffel og saltske med montering af horn (14,5. 16,5, 14 og 7,5 cm.), tre sukkerskeer hhv. 'Dronning', 'Kugle' og 'Nordisk' (10,5-11,5 cm.), 'Antik' smørske og sukkerske (14 og 11,5 cm.), 'Ladby' lommefrugtkniv med blad af stål (12 cm.), jubilæumsske for Dansk Sukkerfabrik 100 år, 1872 - 1972 (13,5 cm.), 'Kaktus' servietring dessin nr. 81B samt servietring dessin nr. 22B. Dertil en 'Susanne' barnekniv med blad af stål og en skubopper fra Hans Hansen samt en skønvirke sukkerske af anden dansk sølvsmed (10-15,5 cm.) Samlet vægt inkl. dele med montering og plast ca. 760 gr. Fremstår med varierende grad af brugsspor/slitage, nogle dele er endnu forseglet i plast, enkelte dele barnebestik med gravering. (21)
Auktionen afsluttes:  28-03-2018 20:01:00