Harry Bertoia, fremstillet hos Knoll International, stol/lænestol/lounge chair med fodskammel, ’Bird Chair’, formgivet i 1955 (2)

Varenummer: 5207583
Vurdering: EUR 1.800
DKK 13.410

Harry Bertoia (1915-1978), fremstillet hos Knoll International, stol/lænestol/lounge chair med fodskammel, metal, lakeret, hopsack, ’Bird Chair’, formgivet i 1955. Lænestolskonstruktion på sort bemalede ben og en hvid bemalet skal af metalnet, fodskammelkonstruktion på to sort bemalede ben og en hvid bemalet støtteflade af metalnet, betræk af grønt hopsack, H. 40-98 cm, B. 60-98 cm, D. 44-85 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor på stellet, delvist ridser og afslag, betrækket er afmonteret, kraftige brugsspor på betrækket, polstringen er porøs. (2)
Auktionen afsluttes:  03-04-2019 20:56:00