Hertha-Maria Witzemann, loungestole, fremstillet hos Schörle & Gölz (2) Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 5170201

Varenummer: 5157356
Hammerslagspris: EUR 850
DKK 6.332
Vurdering: EUR 800
DKK 5.960

Par loungestole, tysk design af Hertha-Maria Witzemann, fremstillet hos Schörle & Gölz, Stuttgart, Tyskland. Formgivet i 1957. Konstruktion med stel i massivt træ, ryglænsskal i krydsfiner, betræk i beige velourstof. Mål ca.: H. 69 cm, B. 56 cm, D. 64 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor, stoffet er blevet fornyet for længere tid siden, en lille mangel i fineren, små ridser. (2)
Auktionen afsluttes:  18-11-2018 19:33:24