Holmegaard - Gisselfeldt, Kroglas, Kirsten Pil, Leonora m.m. (125)

Varenummer: 2244431
Hammerslagspris: DKK 1.100
Vurdering: DKK 1.500

Holmegaard bestående af:
Gisselfeldt - 6 ølglas(slidt guld kant) H. 13 cm, 9 grønne hvidvinsglas H. 11,5 cm, 6 sherryglas H. 9,5 cm, 8 likørglas H. 7,5 cm & 8 snapsglas H. 7,5 cm.
Kroglas - formgiver Per Lütken - 4 rødvinsglas H. 12 cm & 10 portvinsglas H. 9 cm
Kirsten Pil - 8 portvinsglas H. 10,5 cm, 6 cognacglas H. 9 cm & 2 likørglas H. 9 cm
Leonora - formgiver Christer Holmgren - 12 rødvinsglas H. 17,5 cm & 9 ølglas H. 16 cm
Samt diverse Luminarc(ikke alle sign.) bla. Domino Noir - 13 champagneglas H. 22 cm, 11 ølglas H. 21 cm, 8 vinglas H. 18-19 samt 6 vinglas H. 18,5 cm. Brugsspor. (125)
Auktionen afsluttes:  20-05-2011 12:55:00