J. Nielsen mv. Herrelommeure af sølv og metal (2)

Varenummer: 2683281
Hammerslagspris: DKK 375
Vurdering: DKK 2.500

J. Nielsen, Roslev. Herrelommeur af sølv. Lødighed 800. Monteret med hvid skive og arabertal samt forgyldte visere prydet med ornamentik. Nederst monteret med separat sekundviser. Stemplet indvendig i kapsel: 380126 samt 800. Fremstår med patina og delvis forgyldt. Urkæde medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Herrelommeur med urkasse af metal. Monteret med hvid urskive og arabertal samt forgyldte visere prydet med ornamentik. Nederst monteret med separat sekundviser. Ej stemplet. Fremstår med hårrevner i urskive, mat glas, ridser og mærker. Urkæde medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)
Auktionen afsluttes:  09-08-2012 10:40:00