Jack Ränge, stolar, 1950/60-tal, 4 st

Varenummer: 2332151
Hammerslagspris: SEK 1.250
DKK 797
Vurdering: SEK 1.500
DKK < 1.000

Jack Ränge, stolar, 4st, i bok samt klädsel i grönt konstskinn, dekornit i mäsing. 1950/60-tal. Höjd 76 cm, bredd 50 cm, djup 40 cm. Framstår med bruksslitage samt nötta partiet på sitsarna. (4)

Proveniens: Ur formgivarens eget hem. Dessa stolar är prototyper.

JH Transport erbjuder transport av denna vara till en kostnad av DKK 375 till JH's lager i Odense eller Ishöj, Danmark.
Auktionen afsluttes:  29-08-2011 18:27:46