Jens Harald Quistgaard for Bing & Grøndahl. Cordial/ Palet, kaffeservice (20)

Varenummer: 5549317
Hammerslagspris: DKK 2.400
Vurdering: DKK 2.000

Jens Harald Quistgaard for Bing & Grøndahl. Cordial/ Palet, kaffeservice af stentøj med rosa glasur best. Af; 4 kaffekopper nr. 305, alle med omfattende glasurkrakeleringer og misfarvninger; 12 underkopper nr. 305; 2 kagetallerkner nr. 306; 1 flødekande, 1 sukkerskål nr. 302. Alle dele 1. sort. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. glasur krakeleringer samt farveforskelle. (20)
Auktionen afsluttes:  12-01-2020 18:49:07