Kai Kristiansen. Seks armstole af massiv teaktræ, (6)

Varenummer: 5257174
Hammerslagspris: DKK 8.000
Vurdering: DKK 6.000

Kai Kristiansen. Seks armstole af massiv teaktræ, sæde og vipbar ryg betrukket med uld. Sædehøjde ca. 45 cm. Formgivet 1956-1957. Fremstillet hos Schou Andersen Møbelfabrik, model 42. Fremstår med brugsspor, herunder slitage og pletter i betræk; defekte gjorder; ene stol med defekt ryg og afslag på stel. (6)
Auktionen afsluttes:  02-03-2019 19:30:00