Korea / Kina / Asien. Meiping vase, 3 bægre og 2 vaser (6)

Varenummer: 5330040
Hammerslagspris: DKK 400
Vurdering: DKK 2.000

Meiping vase, 3 bægre/kopper og vase i celadonglaseret (hårdtbrændt) keramik. Mindste vase signeret/betegnet i bund. Motiver med palmetborter, traner og skybånd. Fra Korea. Samt gourd-formet vase af celadon-glaseret porcelæn, 20 årh. Højst antageligt kinesisk. Let/lav reliefdekoreret med træ/grene. H. 23 cm. Korea-effekter: H. 32, 17 og bægre 3,5 cm., Ø5,5 cm. Meiping: Ø 18 cm. (6) Denne vare er en del af et større bo med hovedsageligt orientalske effekter efter en tidligere konsul bosat i Singapore igennem en årrække (6)
Auktionen afsluttes:  14-05-2019 20:31:00