Korea / Kina / Asien. Meiping vase, 3 bægre og 2 vaser (6)

Varunummer: 5330040
Auktionen är avslutad
Klubbslag: DKK 400
SEK 568
Utropspris: DKK 2 000
SEK 2 840
Till det angivna priset tillkommer klubbslagsavgift och provision.

Meiping vase, 3 bægre/kopper og vase i celadonglaseret (hårdtbrændt) keramik. Mindste vase signeret/betegnet i bund. Motiver med palmetborter, traner og skybånd. Fra Korea. Samt gourd-formet vase af celadon-glaseret porcelæn, 20 årh. Højst antageligt kinesisk. Let/lav reliefdekoreret med træ/grene. H. 23 cm. Korea-effekter: H. 32, 17 og bægre 3,5 cm., Ø5,5 cm. Meiping: Ø 18 cm. (6) Denne vare er en del af et større bo med hovedsageligt orientalske effekter efter en tidligere konsul bosat i Singapore igennem en årrække (6)

Auktionen avslutas:  2019-05-14 20:31:00
Showroom:   Odense, DK

Ropat in en vara? - Se transportmöjligheter när du betalar för din vara
258559 2019-05-09 19:10:59 DKK 400
948276 2019-05-14 20:20:47 DKK 350
258559 2019-05-09 19:10:59 DKK 300