Kurt Østervig. Lav skænk, palisander

Varenummer: 5167819
Hammerslagspris: DKK 8.800
Vurdering: DKK 10.000

Kurt Østervig. Lav skænk fineret med palisander, front med fire skuffer samt to skydelåger bag hvilke hylder, medeformet stel. Antageligt fremstillet hos KP møbler. H. 80 L. 210 D. 55 cm. 1960'erne. Fremstår med brugsslitage, tørsprække nederst på front og falmet / nuanceforskel.
Auktionen afsluttes:  22-11-2018 20:32:00