Lænestol af bejdset træ, dansk møbelproducent 1940'erne

Varenummer: 3675481
Hammerslagspris: DKK 400
Vurdering: DKK 1.000

Lænestol med ben og armlæn af bejdset bøgetræ, knapsyet betræk af uopskåren mekka, H. 85, B. 62 sædehøjde 40 cm. Dansk møbelproducent, 1940'erne. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor; betræk med slitage, to mgl. knapper.
Auktionen afsluttes:  12-01-2015 19:42:00