Le Corbusier, LC1 lænestol

Varenummer: 5467787
Hammerslagspris: DKK 6.000
Vurdering: DKK 8.000

Le Corbusier, LC1 lænestol, stel af forkromede stålrør, sæde og ryg betrukket med sort læder. Stemplet Le Corbusier, LC/1. Formgivet i 1928 af Le Corbusier, Pierre Jeanneret og Charlotte Perriand. Fremstillet hos Cassina. Købt hos Paustian 2015. original kvittering og ægthedscertifikat foreligger. fremstår med minimale brugsspor. Tekst rettet mht betræk og ægthedscertifikat.
Auktionen afsluttes:  26-10-2019 19:10:00