Lille diamantvedhæng i form af hjerte af 18 kt. hvidguld

Varenummer: 5648887
Hammerslagspris: DKK 2.000
Vurdering: DKK 2.600

Lille diamantvedhæng i form af hjerte af 18 kt. hvidguld, prydet med 8 prinsesseslebneslebne diamanter, i alt ca. 0.12 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS, monteret i flette kæde. Stemplet med engelske gold Hallmarks.
Vægt ca. 3,9 g. Hjerte B. 0,85 cm. H. inkl. øsken 1,35 cm. Kæde L. 41 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor samt slitage på rhodineringen.
Auktionen afsluttes:  11-05-2020 20:00:00