Lisa Larsson. Fire figurer af keramik (4)

Varenummer: 5544959
Hammerslagspris: DKK 1.200
Vurdering: DKK 1.500

Lisa Larsson for Gustavsberg. 'Pelle' figur af delvist glaseret lertøj i form af dreng med kat, sign. Lisa L. Endvidere tre figurer af stentøj fra serien 'Världens barn' H. 11-20 cm. Fremstår med alm. brugsspor, herunder nederste kanter med naturlige ujævnheder samt enkelte minimale chipafslag. (4)
Auktionen afsluttes:  12-01-2020 19:46:40