Lyktor från SJ i Vadsbro, 2 st tidigt 1900-tal (2)

Varenummer: 2642706
Hammerslagspris: SEK 350
DKK 223
Vurdering: SEK 1.500
DKK < 1.000

Lyktor i koppar med olikfärgat glas. Senare monterade med el-belysning samt strömbrytare. Framstår med åldersrelaterat bruksslitage. 1900-talets första del. Mått: D: 23 cm, H: 38 cm.Fungerar vid test men Lauritz.com garanterar inte funktionen. Proveniens: Enligt inlämnaren har dessa använts av SJ.

Transportbyrån erbjuder transport av denna vara till närmaste Lauritz.com auktionshus i Sverige. För pris på transport för denna vara, klicka på ’Se transportmöjligheter’ längre ner på sidan.

JH Transport erbjuder transport av denna vara till en kostnad av DKK 375 till JH's lager i Odense eller Ishöj, Danmark.
Auktionen afsluttes:  20-06-2012 18:04:00