Michael Ancher. Portræt af Julius Døcker

Varenummer: 5390447
Hammerslagspris: DKK 20.000
Vurdering: DKK 30.000

Michael Ancher (1849-1927). Portræt af operasanger Gerhard Julius Frederik Døcker (1832-1905). Olie på lærred. Sign. MA (øv. th.). 38 x 29 cm (49 x 40 cm). Fremstår med minimal afskalning efter søm (øv. midt). Proveniens: Familien Døcker.
Auktionen afsluttes:  08-10-2019 20:00:00