Michael Kvium cd ' Motherfuckers view' olie på lærred 250x300 cm.

Varenummer: 6222492
Hammerslagspris: DKK 590.000
Vurdering: DKK 800.000

Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 6238178
Michael Kvium f. 1955. 'Motherfuckers view', olie på lærred. Sign. og dateret 2002/2003 med titel på bagsiden. 250 x 300 cm.
Monumentalt hovedværk fra udstillingen " Deep Forest" ved Horsens Kunstmuseum sep. 2003.
Derudover har værket i 2004 været udstillet ved Haugar Vestfold kunstmuseeum i Tønsberg samt ved Rogaland kunstmuseum i Stavanger.
Proveniens: dansk privatsamling.

Denne vare optræder i vores quiz “Gæt et Lauritz hammerslag”. Quiz med her eller gå tilbage til quizzen hvis du allerede er i gang.
Auktionen afsluttes:  05-07-2022 20:30:00