N.E. From m.fl. En samling smykker i sterlingsølv og sølv (14)

Varenummer: 5707529
Hammerslagspris: DKK 800
Vurdering: DKK 1.000

En samling smykker i sterlingsølv og sølv bestående af 1 collier med integreret vedhæng i form af panterhoveder, 3 vedhæng hvoraf et med klar sten fra N.E. From, et emblem og et korsformet vedhæng med filigran, sidstnævnte i forsølvet kæde, 2 kæder, 1 ankerarmlænke, L. 21 cm, 4 ringe bl.a. med hæmatit og perlemor, str. 51, 53, 54 og 55, 1 moderne N-E. From-broche med forgyldt detalje, et par manchetknapper med onyx. Samlet vægt ekskl. den forsølvede kæde ca. 160 g. Brugsspor, det ene panterhoved mangler en lille sten (næppe synligt). (14)
Auktionen afsluttes:  28-07-2020 20:01:25