Niels Otto Møller, J.L. Møllers, stole, teak, sivflet, Danmark (4)

Varenummer: 5569459
Hammerslagspris: EUR 600
DKK 4.470
Vurdering: EUR 650
DKK 4.842

Niels Otto Møller, fire stole, teak, sivflet, Danmark, 1950'erne, fremstillet hos J.L. Møllers. Let afrundede ryglæn, siddeflade med sivflet, med producentklæbeetiket på en af undersiderne, en af stolene desuden med producentprægning, H. 78 cm, siddehøjde: 47 cm, B. 50 cm, D. 43 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, stedvist med ridser i træet. (4)
Auktionen afsluttes:  31-01-2020 21:58:00