Nils Kähler for Le Klint. Bordlampe af glaseret lertøj

Varenummer: 5581343
Hammerslagspris: DKK 2.400
Vurdering: DKK 1.200

Nils Kähler for Le Klint. Bordlampe udført af glaseret lertøj. Stamme omviklet med bast, øverst montering af messing. Formgivet 1958 i samarbejde med Esben Klint. Sign. monogram 'HAK' Danmark samt 'LE KLINT'. Monteret med Le Klint skærm af plisseret plast. H. inkl. skærm: 63 cm. Fremstår med løst bast, skærmen med trykmærker.
Litteratur: Peder Rasmussen, Kählers Værk, model afbildet p. 295.
Proveniens: Hidrører fra Herman J. og Runa Kählers samling.

Læs mere her
Auktionen afsluttes:  17-02-2020 19:45:00