Nils Thorsson, Jais Nielsen, Gunnar nylund mfl. samling vaser (6)

Varenummer: 5279367
Hammerslagspris: DKK 2.200
Vurdering: DKK 2.000

Samling vaser; Nils Thorsson for Aluminia "Marselis" vase af fajance nr. 2634, modelleret i relief og dekoreret med grøn glasur, sign. med monogram, H. 17 cm. (1 sort), Jais Nielsen for Royal Copenhagen, vase nr. 3543 dekoreret med celadon glasur sign. Jais i bunden samt royal Copenhagen, (1 sort. fremstår med glasur revne fra bund til halsen langts en hjørne), H. 22,5 cm., Lygnby porcelæn, vase med rillet korpus H. 20, Ø 11 cm. ( 1 sort. fremstår med afslag på en rille), Gunnar nylund for Nymølle, vase dekoreret med brun glasur, stemplet nymølle og G Nylund, H. 18 Ø 14 cm. (1 sort.), Michael Andersen bornholm, lille vase/kande nr. 5994, dekoreret med blade i relief og grøn glasur H. 12,5 cm.samt vase med to hanke dekoreret med grøn og brun glasur H. 19,5 cm., (fremstår med flere glasurafslag på hanke og halsen, H. 19,5 cm. (6)
Auktionen afsluttes:  24-03-2019 19:22:00