Parti fickur, silver, bla Omega (3)

Varenummer: 2837058
Hammerslagspris: SEK 800
DKK 510
Vurdering: SEK < 1.000
DKK < 1.000

Fickur, ett Omega ur i silver 0,800, Grand Prix Paris 1900 i boetten, diamater 50 mm utan krona, manuellt urverk. Tidigt 1900-tal. Vissat bruksslitage samt skador på visarna. Två ur av okänd tillverkare i silver 0,800, ett mäkt i boetten Remontoir Special Breguet, Ancre 15 Rubis samt siverstämplat. Ett med påskrift i boetten på franska Ancre 15 Rubis, Special Crequet, Ballancier Coupé, Covees Visible, Double Pateau samt silverstämlat. Ett saknar glas på framsidan. Båda dessa med skador på urtavlan samt en med skadade visare. (3)
Auktionen afsluttes:  10-01-2013 19:50:00